Dvě cizinky zadržované v Íránu zahájily na protest hladovku

Dvě cizinky zadržované Íránem zahájily hladovku na protest proti svému věznění. Podle agentury Reuters to vyplývá z dopisu, který zveřejnili jejich příznivci. Vědkyně Fariba Adelkhahová, která je francouzsko-íránského původu, a australská vysokoškolská učitelka Kylie Mooreová-Gilbertová v dopise s datem 24. prosince napsaly, že ve věznici Evín v Teheránu začaly odmítat přijímat jídlo a vodu.

Hladovku potvrdil i mezinárodní výzkumný institut v prestižním pařížském středisku politických věd Sciences Po, pro který Adelkhahová pracovala. "CERI potvrzuje hladovku zahájenou Faribou Adelkhahovou a její spoluvězeňkyní Kylie Mooreovou-Gilbertovou," uvedl institut na twitteru.

Australanka Mooreová-Gilbertová, která má i britské občanství, je odbornicí na Blízký východ z univerzity v Melbourne. Zadrželi ji před více než rokem. Podle britských i australských médií ji v Íránu odsoudili na deset let. Antropoložka Adelkhahová byla zadržena letos a obviněna ze špionáže.

V dopise obě akademičky bez bližších podrobnosti uvádějí, že "byly podrobeny psychickému mučení a množství porušení základních lidských práv".

Napětí mezi Teheránem a západními mocnostmi se zvýšilo poté, co Spojené státy loni vypověděly jadernou dohodu s Íránem a uvalily na něj hospodářské sankce. Podle agentury AFP je zatýkání občanů západních zemí pro Írán způsobem, jak čelit mezinárodnímu tlaku. V současnosti je v íránských věznicích zadržováno již několik cizinců.

Související

Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

Írán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy