Haftarovy jednotky ostřelovaly přístav v Tripolisu, mířily na tureckou loď

Síly polního maršála Chalífy Haftara dnes ostřelovaly přístav v libyjské metropoli Tripolisu, jež je pod kontrolou znepřátelené mezinárodně uznávané vlády. Podle jednoho z Haftarových úředníků jednotky cílily na turecké plavidlo dovážející zbraně, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Tripolis
doporučujeme

Na Libyi je uvaleno zbrojní embargo, na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Turecka.

Haftarovy jednotky vystřelily čtyři střely, uvedly vládní úřady, které v reakci na útok z přístavu evakuovaly všechny lodě včetně tankerů.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftar, který ovládá východ země, minulý rok v dubnu zahájil ofenzívu na Tripolis a tamní vládu premiéra Fáize Sarrádže.

Turecko otevřeně podporuje Sarrádžovu vládu a společně s Ruskem, které podle pozorovatelů stojí na straně Haftara, několikrát vyzvalo ke klidu zbraní a souhlasilo s embargem. Ankara však od ledna do Libye vyslala několik lodí nesoucí nákladní vozy a zbraně, uvádí diplomaté.

Zástupci kabinetů z Tripolisu i východní Libye dnes rovněž již po několikáté nepřímo jednali o stálém příměří, tentokrát v Ženevě. Obě strany znovu odmítly zasednout v jedné místnosti, sdělil zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé. I přes křehké příměří v poli podle něj však ani jedna ze stran zatím nechce z příměří vycouvat.

"(Vyjednávání) jde po ekonomické stránce docela dobře, horší je to po vojenské stránce," dodal Salamé.

Témata: Libye | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt kvůli koronaviru zakazuje slavnostní večeře při ramadánu

06.04.2020 07:31 Egyptské úřady kvůli epidemii koronaviru zakázaly lidem pořádat iftár, slavnostní večeře konané po…

"Raději nedomýšlet." Takto koronavirus udeří v rozvojovém světě, varuje…

06.04.2020 00:01 NÁZOR - Je děsivé sledovat pohromu a nebýt schopen jí bránit, konstatuje editorial serveru The…

Covid-19 by mohl zničit ekonomiku Íránu. Úřady dovolí "nízkorizikové…

05.04.2020 12:39 Aktualizováno Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem…

Istanbulské metro instaluje termokamery, nepustí lidi s horečkou

04.04.2020 17:21 V tureckém Istanbulu instalovali kvůli koronaviru zatím ve třech největších stanicích metra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy