Íránský tanker Adrian Darya znovu změnil trasu. Kam pluje, není jasné

Posádka íránského tankeru Adrian Darya 1, který pět týdnů zadržoval Gibraltar kvůli podezření z porušení protisyrských sankcí Evropské unie, nepožádala Libanon o povolení zakotvit v přístavu v Libanonu. Prohlásila to dnes libanonská ministryně energetiky Nada Bustáníová.

Přidejte svůj názor

Lodní doprava, ilustrační foto
doporučujeme

Reagovala na předchozí výrok tureckého ministra zahraničí, který vyvracel zprávu o tom, že tankem míří k Turecku, tvrzením, že loď pluje do Libanonu.

Agentura AP ráno oznámila, že posádka tankeru označila do automatického systému monitorujícího pohyb lodí jako svůj cíl turecký přístav Iskenderun. AP ale také upozornila, že do tohoto systému je možné zadat cokoli a že Iskenderun nemusí být skutečným cílem tankeru. Plavidlo se nyní pohybuje ve východním Středomoří.

Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu později v Oslu řekl, že tanker nepluje do Turecka, nýbrž do Libanonu.

Za minulých deset dní je to už třetí změna v trase tankeru, který Gibraltar propustil po pětitýdenním zadržování 18. srpna. Důvodem zadržení bylo podezření, že 2,1 milionu barelů ropy, které tanker veze, je určeno Sýrii, což je v rozporu s protisyrskými sankcemi EU. Tanker se původně jmenoval Grace 1, před vyplutím z Gibraltaru se přejmenoval na Adrian Darya 1. Původní zprávy hovořily o tom, že tanker vyplul z Gibraltaru do přístavu v Řecku. 

Írán tento týden oznámil, že ropu z lodi už koupil zákazník a ten rozhodne, kam bude doručena. USA usilují o nové zadržení lodě, protože podle nich peníze z prodeje získají íránské revoluční gardy, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací.

"Ministerstvo energetiky nekupuje surovou ropu v žádné zemi a Libanon nemá ropnou rafinérii. Žádný požadavek na přijetí tankeru Adrian Darya v Libanonu jsme neobdrželi," řekla Bustáníová. Také libanonský ministr financí Alí Hasan Chalíl řekl, že Libanon nemá informaci o tom, že tanker míří do Libanonu.

AP upozornila, že Iskenderun je jen necelých 200 kilometrů od ropné rafinérie v syrském pobřežním Bánijásu, kam tanker podle prvních zpráv směřoval před zadržením na Gibraltaru.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie. Válka s Íránem je na spadnutí?

21.09.2019 12:40 Aktualizováno Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených…

Zoufalství USA? Nové sankce míří na obyčejné lidi, hromuje íránský ministr…

21.09.2019 10:28 Íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf dnes nové americké sankce proti íránské centrální bance…

Egypťané se bouří proti prezidentovi, policie dav rozháněla slzným plynem

21.09.2019 08:16 Egyptské bezpečnostní síly rozháněly v pátek večer slzným plynem demonstranty, kteří se sešli na…

Spojené státy jsou odsouzeny k porážce? Politolog upozornil na závažný…

21.09.2019 00:01 NÁZOR - "Nepřítel se dostal ke slovu." Tato slova, která s oblibou užívají američtí vojenští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama