Íránský tanker Adrian Darya znovu změnil trasu. Kam pluje, není jasné

Posádka íránského tankeru Adrian Darya 1, který pět týdnů zadržoval Gibraltar kvůli podezření z porušení protisyrských sankcí Evropské unie, nepožádala Libanon o povolení zakotvit v přístavu v Libanonu. Prohlásila to dnes libanonská ministryně energetiky Nada Bustáníová.

Lodní doprava, ilustrační foto
doporučujeme

Reagovala na předchozí výrok tureckého ministra zahraničí, který vyvracel zprávu o tom, že tankem míří k Turecku, tvrzením, že loď pluje do Libanonu.

Agentura AP ráno oznámila, že posádka tankeru označila do automatického systému monitorujícího pohyb lodí jako svůj cíl turecký přístav Iskenderun. AP ale také upozornila, že do tohoto systému je možné zadat cokoli a že Iskenderun nemusí být skutečným cílem tankeru. Plavidlo se nyní pohybuje ve východním Středomoří.

Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu později v Oslu řekl, že tanker nepluje do Turecka, nýbrž do Libanonu.

Za minulých deset dní je to už třetí změna v trase tankeru, který Gibraltar propustil po pětitýdenním zadržování 18. srpna. Důvodem zadržení bylo podezření, že 2,1 milionu barelů ropy, které tanker veze, je určeno Sýrii, což je v rozporu s protisyrskými sankcemi EU. Tanker se původně jmenoval Grace 1, před vyplutím z Gibraltaru se přejmenoval na Adrian Darya 1. Původní zprávy hovořily o tom, že tanker vyplul z Gibraltaru do přístavu v Řecku. 

Írán tento týden oznámil, že ropu z lodi už koupil zákazník a ten rozhodne, kam bude doručena. USA usilují o nové zadržení lodě, protože podle nich peníze z prodeje získají íránské revoluční gardy, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací.

"Ministerstvo energetiky nekupuje surovou ropu v žádné zemi a Libanon nemá ropnou rafinérii. Žádný požadavek na přijetí tankeru Adrian Darya v Libanonu jsme neobdrželi," řekla Bustáníová. Také libanonský ministr financí Alí Hasan Chalíl řekl, že Libanon nemá informaci o tom, že tanker míří do Libanonu.

AP upozornila, že Iskenderun je jen necelých 200 kilometrů od ropné rafinérie v syrském pobřežním Bánijásu, kam tanker podle prvních zpráv směřoval před zadržením na Gibraltaru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama