Ke čtvrtečnímu pumovému útoku v Bagdádu se dnes přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). O život při něm přišli podle iráckých bezpečnostních zdrojů čtyři lidé a 17 lidí bylo zraněno.
Kromě čtvrtečního útoku v Bagdádu ve středu zaútočilo bezpilotní letadlo na letiště v severoiráckém Irbílu, kde slouží i američtí vojáci. Při odděleném útoku na vojenskou základnu nedaleko přišel o život turecký voják.
Na tyto útoky dnes reagovalo několik západních vlád v prohlášení, v němž se uvádí, že útoky na zahraniční vojáky nelze tolerovat.
"My, vlády Francie, Německa, Itálie, Británie a USA co nejdůrazněji odsuzujeme útoky ze 14. dubna v oblasti iráckého Kurdistánu. Útoky na vojáky USA a kolice a na základny, kde působí, nebudou tolerovány. Opakujeme, že jsme odhodlaní proti Islámskému státu bojovat," uvádí se v prohlášení, které vydalo britské ministerstvo zahraničí a také Německo.
Při čtvrtečním útoku v Bagdádu vybuchly v šíitské čtvrti Sadr nálože v autě zaparkovaném u tržiště s použitým zbožím. Irácké bezpečnostní zdroje hovoří o čtyřech obětech. IS ve svém dnešním prohlášení uvedl, že bylo zabito nebo zraněno 20 lidí.
V Bagdádu to byl letos už druhý větší útok - v lednu zabil sebevražedný atentátník na tržišti 32 lidí. K tomuto útoku, řazenému k nejhorším za minulé tři roky, se přihlásil rovněž IS. Tato organizace v roce 2014 začala obsazovat sever Iráku a sousední Sýrie, v Iráku byla poražena v roce 2017, ale její menší buňky tam stále působí.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 41 minutami
USA navrhly setkání Spojených států, Ukrajiny a Ruska. Mír nemůže nastat za každou cenu, reagoval Zelenskyj
před 1 hodinou
Spousta začerněných stránek a pozoruhodně málo Trumpa? Zamlžování pravdy, říká jedna z Epsteinových obětí
před 3 hodinami
Poprask na internetu: Voliči SPD mluví o zradě, požadují odvolání Zůny. Okamura problém hasí
před 4 hodinami
Trump sliboval zlatou éru americké ekonomiky. Kde je, ptají se Američané po roce?
před 5 hodinami
Dokáže síla převážit nad totálním vyčerpáním? Ukrajina se chystá na dosud nejtemnější zimu
před 6 hodinami
Američtí a ruští představitelé se setkají na Floridě k dalšímu kolu rozhovorů o Ukrajině
před 7 hodinami
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
před 9 hodinami
Vítězové summitu EU o financování Ukrajiny? De Wever i Česko, píše Politico
před 10 hodinami
Superchřipka, nebo mnoho povyku pro nic? Epidemie tříští vědeckou obec
před 11 hodinami
Zveřejnění Epsteinových záznamů hýbe Amerikou. Ministerstvo řadu informací dál tají
před 12 hodinami
USA provedly rozsáhlou sérii útoků v Sýrii
před 14 hodinami
Dokumenty z vyšetřování Epsteina zveřejněny. Na fotkách s ním je Michael Jackson i Bill Clinton
před 15 hodinami
Pravé zimní počasí je v nedohlednu, ukazuje měsíční výhled
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
včera
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
včera
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
včera
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
včera
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
včera
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
Americká administrativa pod vedením Donalda Trumpa zahájila rozsáhlou ofenzívu na několika frontách, od vojenského tlaku na Venezuelu až po ambiciózní plány v hlubokém vesmíru. V pátečním rozhovoru pro stanici NBC News prezident potvrdil, že nevylučuje válečný konflikt s Venezuelou, a oznámil přitvrzení námořní blokády. Podle Trumpa budou Spojené státy pokračovat v zabavování ropných tankerů, které se pokusí obejít sankce uvalené na režim Nicoláse Madura.
Zdroj: Libor Novák