Turecko začalo testovat nový systém protivzdušné obrany S-400, který mu loni navzdory silné kritice Spojených států dodalo Rusko. Na dnešních videozáznamech z oblasti poblíž černomořského přístavu Sinop je vidět dráha po odpálení rakety, uvedla agentura Reuters. Testy Ankara delší dobu plánovala, mimo jiné předem vydala varování a uzavřela na černomořském pobřeží vzdušný prostor.
Pokud Turecko testy ruských raket oficiálně potvrdí, zvýší to podle Reuters ještě více napětí ve vztazích s USA, které nákup systému protivzdušné obrany dlouhodobě kritizují. Ruské rakety země-vzduch jsou podle Američanů pro západní armády ohrožením a se zbraňovými systémy Severoatlantické aliance, jejímž je Turecko členem, nejsou kompatibilní.
Kontrakt v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (asi 55 miliard Kč) uzavřelo Turecko v září 2017, Rusko ho loni splnilo dodávkou čtyř systémů S-400, což dohromady odpovídá síle pluku. Letos šéf ruského státního zbrojařského konglomerátu Rostěch (Rostec) řekl, že příští rok by mohlo Rusko s Tureckem podepsat dohodu o další dodávce systémů S-400.
Turecké ministerstvo obrany nechtělo cvičení u Černého moře nijak komentovat. Podle tureckého analytika Turana Oguze se ale dá z pořízených záznamů s vysokou pravděpodobností odvodit, že armáda odpálila raketu ze systému S-400 a že cíl se zřejmě nenacházel ve velké výšce.
Washington Ankaru za nákup ruského systému potrestal tím, že Turecko vyjmul z programu stíhaček F-35, na jejichž výrobě se země podílela a které chtěla koupit. USA také pohrozily případnými sankcemi, ale dosud je neuplatnily.
Související
Ukrajinská armáda údajně potopila ruskou ponorku a zničila vzácný raketový systém
Ukrajina zničila tři ruské systémy protivzdušné obrany na Krymu
Rakety S-400 , Turecko , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
včera
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
včera
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
včera
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
včera
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
včera
Trump se dnes sejde se Zelenským
včera
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
včera
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
včera
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
včera
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
Nadcházející víkend přinese do České republiky typické zimní počasí s převahou velké oblačnosti a rizikem nebezpečných jevů na silnicích. Podle aktuální předpovědi nás v sobotu i v neděli čeká zatažená až oblačná obloha, přičemž polojasné chvíle se objeví spíše ojediněle. Řidiči by si měli dát pozor zejména na mrznoucí mlhy a výjimečné mrznoucí srážky, které se mohou vyskytnout napříč celým územím.
Zdroj: Libor Novák