Tři civilisté dnes zemřeli a dva další utrpěli zranění v uprchlickém táboře Machmúr na severu Iráku při bombardování tureckým bezpilotním letounem. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naposledy ve středu pohrozil, že tábor ležící v Iráku, asi 180 kilometrů od tureckých hranic, turecké jednotky "vyčistí".
Turečtí vojáci na severu Iráku bojují proti kurdské separatistické organizaci PKK, která jen několik hodin před dnešním bombardováním zabila pět pešmergů, členů kurdských jednotek, které stojí na straně Ankary. O útoku informovala agentura AFP.
Turecký dron podle kurdského poslance původem z Marchmúru Rašáda Džalaliho mířil na "dětské hřiště poblíž školy" v táboře. Mezi oběťmi ale podle AFP nejsou děti.
Organizace Strana kurdských pracujících (PKK) vede od 80. let ozbrojený boj za samostatný Kurdistán a práva Kurdů v Turecku a dalších oblastech obývaných tímto etnikem. Vláda v Ankaře, Evropská unie i Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. PKK svůj dnešní ranní útok na pešmergy odůvodnila tím, že "vstoupili do bojové zóny" mezi PKK a tureckou armádou, která "chce okupovat (irácký) Kurdistán".
Použití dronů ze strany turecké armády je podle odborníků vojenskou "revolucí", protože umožňuje lokalizovat, identifikovat a zneškodnit konkrétní cíle během několika minut, píše AFP. Turecko od roku 2018 oblast ostřelovalo ze svého území, v současnosti ale stále častěji používá drony, které jsou přesnější, ale také levnější. Bagdád odsuzuje porušování svrchovanosti svého území. Již několikrát si předvolal tureckého velvyslance, nikdy však nepřikročil k radikálním opatřením proti jednomu ze svých nejvýznamnějších obchodních partnerů.
Tábor Machmúr vznikl v roce 1998 pro uprchlé Kurdy z jihovýchodu Turecka a severu Iráku, kteří utíkali a stále utíkají před boji turecké armády s kurdskými radikály. Táboru poskytoval podporu Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR). Dnes v něm žije asi 13.000 lidí. Tábor Machmúr leží na území iráckého autonomního Kurdistánu.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
před 1 hodinou
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
před 2 hodinami
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
před 3 hodinami
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
před 5 hodinami
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
před 6 hodinami
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
před 7 hodinami
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
před 7 hodinami
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
před 7 hodinami
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
před 8 hodinami
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
před 9 hodinami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 10 hodinami
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 11 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 11 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 12 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 13 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 14 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
Americký prezident Donald Trump v úterý ostře zaútočil na Španělsko a označil ho za „příšerného spojence“. Reagoval tak na rozhodnutí vlády premiéra Pedra Sáncheze, která zakázala využití vojenských základen Rota a Morón pro americké operace v rámci válečného konfliktu v Íránu. Trump během setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem v Oválné pracovně prohlásil, že Spojené státy s touto evropskou zemí přeruší veškerý obchod.
Zdroj: Libor Novák