Boeing 737 MAX 7 zřejmě do konce roku neobdrží certifikaci od amerického regulátora

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) patrně neudělí certifikaci letounu Boeing 737 MAX 7 do klíčového termínu na konci roku. Řekl to dnes podle agentury Reuters úřadující šéf úřadu Billy Nolen. Společnost Boeing se k věci zatím nevyjádřila.

Americký výrobce letadel žádá Kongres o výjimku z termínu na konci roku. Po 27. prosinci musí být všechna letadla vybavena moderními výstražnými systémy v kokpitu, aby je mohl úřad FAA certifikovat. Zahrnutí výstražného systému znamená, že by Boeing musel po Novém roce přepracovat konstrukci pilotní kabiny a vyškolit piloty pro létání v nové konfiguraci.

Nolen uvedl, že podle jeho názoru nemůže FAA v procesu certifikace po konci prosince bez opatření Kongresu pokračovat. Šéf Boeingu Dave Calhoun minulý měsíc uvedl, že je přesvědčen, že výrobce letadel získá od amerického Kongresu výjimku. Pokud Kongres Boeingu nevyhoví, bude to znamenat značné zpoždění pro nasazení nových letadel MAX. Bez certifikace nemůže letecká společnost uvést stroj do provozu.

Společnost Boeing minulý měsíc uvedla, že letoun 737 MAX 7 bude podle jejího očekávání certifikován letos nebo v roce 2023 a letoun MAX 10 zahájí certifikační letové zkoušky FAA v roce 2022 nebo 2023 a do provozu bude uveden v roce 2023 nebo 2024.

Požadavky amerických úřadů byly zavedeny po dvou nehodách jiných modelů řady 737 MAX, při nichž v Indonésii a v Etiopii zahynulo celkem 346 lidí.

Související

Boeing 737 MAX

Boeing 737 MAX v USA opět hlásil nouzovou situaci

Letecká společnost American Airlines dnes oznámila, že stroj Boeing 737 MAX, který mířil z Miami do New Yorku, ohlásil nouzovou situaci poté, co kapitán vypnul jeden z motorů kvůli potenciálnímu mechanickému problému. Letadlo podle společnosti bezpečně přistálo. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) uvedl, že se bude událostí zabývat, informovala agentura Reuters.
Boeing 737 MAX 8 Northwest Airlines

Návrat Boeingu 737 MAX do služby: Létá jich už přes 100

Počet letadel Boeing 737 MAX zpět v provozu už přesáhl stovku. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Provoz těchto strojů byl před dvěma lety v celém světě zastaven po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Novou certifikaci letadlu dosud udělili mimo jiné regulátoři ve Spojených státech, Evropské unii, Británii, Brazílii, Kanadě, Austrálii či ve Spojených arabských emirátech.

Více souvisejících

Boeing 737 MAX boeing USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Zemřel úspěšný dramaturg a scénárista Václav Šašek

Ve věku 89 let zemřel dramaturg a scénárista Václav Šašek, jehož práce je spojená zejména s takzvanou českou novou vlnou v 60. letech minulého století. Držitel Českého lva by příští měsíc oslavil kulaté 90. narozeniny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy