Cestou do Chorvatska si nově připlatíte. Platí sezónní ceny mýta

Začaly letní prázdniny a s nimi i hlavní turistická sezóna. A jak známo, nejčastější dovolenkovou destinací Čechů je už dlouhé roky Chorvatsko. I letos se tam některé položky zdražily. Upozornil na to slovenský web Topky.sk. 

Web přišel se špatnou zprávou, která se týká dálničních známek. Jejich cena se v Chorvatsku od července zvýšila o deset procent. Sezónní ceny mýta platí do konce září, osvobozeny jsou od nich autobusy a nákladní automobily. 

Sezónní ceny mýta byly v zemi u Jadranu podle dálniční společnosti HAC zavedeny už před sedmi lety, ale v posledních čtyřech letech se i v souvislosti s uplynulou koronavirovou pandemií neuplatňovaly jako jedno z opatření na podporu občanů a ekonomiky.  

V Chorvatsku proběhne zhruba 40 procent celkové roční dopravy v letních měsících, přičemž se počet vozidel na silnicích během léta zvyšuje až trojnásobně. Vyšší jsou tak i náklady na údržbu či bezpečnost provozu. 

Podle zmíněného webu zdražila cesta na trase mezi Záhřebem a Rijekou z 9,20 eur na 10,10 eura, mezi Záhřebem a Zadarem z 16 na 17,60 eura a mezi Záhřebem a Splitem z 24 na 26,40 eura. 

Související

Více souvisejících

Chorvatsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 11 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy