CNN: Jsme ve válce výrobních zdrojů. Rusko vyrábí třikrát rychleji než USA a Evropa

Tajné služby členských zemí aliance NATO odhadují, že Rusko každý měsíc vyprodukuje přibližně 250 000 dělostřeleckých granátů, informovala zpravodajská televize CNN. Je to třikrát více než kolik zvládají vyrobit Evropa a USA.

Zatímco Rusko ročně zvládne vyrobit asi tři miliony dělostřeleckých granátů, kapacity USA a EU umožňují Ukrajině dodávat ročně maximálně 1,2 milionu tohoto typu munice.

"Teď jsme vstoupili do války výrobních zdrojů," řekl nejmenovaný představitel NATO v rozhovoru pro CNN. "Výsledek na Ukrajině závisí na tom, jak bude každá ze stran vybavena pro vedení této války," doplnil.

Podle mediálních zpráv Rusko v současnosti denně vystřeluje přibližně 10 000 nábojů – ve srovnání s přibližně 2000, které na frontě použije Ukrajina. Představitel nejmenované evropské zpravodajské služby uvedl, že na některých místech frontové linie je situace ještě horší.

CNN připomíná, že Ukrajina sice dostala od západních spojenců moderní zbraňové systémy, ale podle vojenských analytiků válku na Ukrajině pravděpodobně vyhraje spíše ten, kdo použije více dělostřeleckých granátů.

Podle představitele NATO, s nímž CNN komunikovala, má Rusko své továrny na rakety v provozu 24 hodin denně sedm dní v týdnu, přičemž personál pracuje ve 12hodinových směnách. Ruský obranný sektor v současnosti zaměstnává přibližně 3,5 milionu lidí - ve srovnání se dvěma až 2,5 miliony před začátkem války. Kromě toho Rusko dostává dělostřelecké granáty z Íránu a Severní Koreje, doplnila CNN.

Ruská vojenská mašinérie nyní jede na plné obrátky, uvedla CNN. Američtí a západní představitelé však tvrdí, že ani to Rusku nestačí k uspokojení jeho potřeb. Západní tajné služby proto neočekávají, že Rusko v krátkodobém horizontu dosáhne na bojišti velkých úspěchů. Upozorňují také, že výrobní kapacita Ruska má své hranice: dosáhne je někdy v příštím roce.

Podle expertů, kteří hovořili pro CNN, je Západ dlouhodobě stále schopen dohnat Rusko ve výrobě munice – a zároveň vyrábět i lepší vybavení.

"Západ právě začíná zintenzivňovat vytváření infrastruktury k zajištění požadované úrovně výroby munice," uvedl pro CNN zástupce náčelníka velení americké armády v Evropě generálporučík Stephen Basham.

Podle dalších odhadů západních tajných služeb, na které se odvolává CNN, celková bilance zdrojů stále dává Rusku výhodu – zejména pokud americká vláda nedokáže odblokovat balík pomoci Ukrajině, proti čemuž se staví republikánští členové Kongresu.

"Nejde to velmi dobře, ale závisí to na tom, co se stane," řekl jeden ze zdrojů. "Pokud se pomoc obnoví - a rychle - není vše ztraceno," konstatoval citovaný zdroj.

Rusko nedávno obsadilo východoukrajinské město Avdijivka, což je obecně vnímáno jako průlom na bojišti. Ukrajina přitom zápasí nejen s nedostatkem munice, ale také s rostoucím nedostatkem personálu na frontách, doplnila CNN. 

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Více souvisejících

válka na Ukrajině zbraně Rusko Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy