Řím - Na seznamu světového kulturního dědictví podle Italů chybí jedna věc, a tou je pizza. O zapsání tohoto pokrmu usiluje internetová petice, kterou už podepsalo 26 tisíc lidí.
Italové denně snědí kolem sedmi milionů kusů oválné pochoutky. Vybrat si ji mohou z nabídky 35.000 pizzerií.
Kampaň vede bývalý ministr zemědělství Alfonso Pecoraro Scanio, který pochází stejně jako pizza z jihoitalské Neapole. Podpořila ho ale i řada známých politiků, slavných umělců a intelektuálů. Pomáhá mu mimo jiné i Carlo Petrini, zakladatel mezinárodního hnutí Slow Food, které bojuje proti kultuře jídla, kterou propagují fastfoodové řetězce.
Autoři kampaně chtějí pro potřeby zápisu na seznam UNESCO do detailu stanovit přesné přísady, způsob přípravy a vlastnosti italského národního pokrmu, aby tak zachovali jeho pravou chuť pro další generace.
První „placky" pizzy dorazili do Itálie z Řecka. Slovo je odvozeno od slova pita – což je přesný název pro chlebovou placku. Italové časem vytvořili vlastní odvozeninu a to picea – bylo tím myšleno, že je to něco pečeného. Postupem času se slovo vykrystalizovalo do nynější podoby, kterou s velkou oblibou používáme dnes.
Marcus Porcius Cato (234 – 149 př.n.l.) známý jako Cato Starší popsal způsob přípravy pizzy, který válečníci používali: „Plochý oblouk chlebového těsta potřený olivovým olejem, bylinkami, medem, který se peče na rozpáleném kameni." Někteří historikové říkají, že se jedná o první hmatatelný důkaz nebo chcete-li recept na pizzu. Vergilius (70 – 19 př.n.l.) se ve svém eposu Aeneis zmiňuje o chloubě římského národa – placce chleba, která vypadá jako pizza.
V roce 1522 byla poprvé dovezena rajčata do Evropy z Peru. Původně byla považována za jedovatá, ale chudina je použila na „placku", a tímto v podstatě vznikla pizza.
Související
USA opouští UNESCO, oznámil Trump
Hrozí světu války o vodu? Miliardy lidí k ní nemají přístup, krize se stupňuje, varuje UNESCO
UNESCO , Itálie , zajímavosti
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Počasí se o víkendu navrátí k zimě. Meteorologové už plánují výstrahu
před 1 hodinou
Zabystřanova jízda stačila na 17. místo. Nejlepší sdruženář v TOP 20, muži v curlingu byli blízko senzaci
před 1 hodinou
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
před 2 hodinami
Zemřel herec Van Der Beek, proslavil ho seriál Dawsonův svět
před 2 hodinami
Šéf olympiády flirtoval s Epsteinovou spolupracovnicí. Celebrity mu vypovídají smlouvy, ve funkci přesto zůstane
před 3 hodinami
Odvaha má vyšší hodnotu než olympijská medaile, ocenil Zelenskyj vyřazeného skeletonistu
před 3 hodinami
Začal hokejový turnaj mužů. Slováci se postarali o senzaci, Švédové se trápili
před 4 hodinami
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
před 5 hodinami
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
před 5 hodinami
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
před 6 hodinami
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 7 hodinami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 7 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 8 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 9 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 10 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 10 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 11 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 12 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
Prezidentské volby na Ukrajině se staly ústředním tématem diplomatických kuloárů, přestože země nadále čelí plnospektrální ruské invazi. Prezident Volodymyr Zelenskyj dnes popřel spekulace, že by se chystal vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě u příležitosti čtvrtého výročí začátku války, tedy 24. února. Podle zdrojů z prezidentské kanceláře zůstává prioritou bezpečnost, bez níž je konání jakéhokoli hlasování nereálné.
Zdroj: Libor Novák