Provokace, rouhání, smrt. Muslimský svět nestrávil nové číslo Charlie Hebdo

Berlín/Ankara - Zatímco Západ šílí po novém vydání satiristického magazínu Charlie Hebdo a německý tisk vyzdvihuje svobodu slova, islámský svět pokračuje v kritice karikatur Mohameda. Dnes vydal prohlášení i Taliban. Ani papež není nadšený ze zesměšňování víry druhých.

Deník Shopaholičky

"Vážně jim není nic svaté," píše o středečním čísle Charlie Hebdo nejčtenější německý deník Bild. "Je jedno, jestli to jsou věřící, vlastní lidé nebo vysoko postavení politici. Satirikové z Charlie Hebdo nešetří ve svém velmi žádaném prvním čísle po teroristickém útoku na svou redakci nic a nikoho," uvádí list v komentáři.

Také deník Die Welt konstatuje, že se Charlie Hebdo nemění a nebere žádné ohledy. "Charlie Hebdo si pro sebe zabírá právo na rouhání," uvádí deník. Zájem o nové číslo přirovnává k šílenství, které v kupujících vyvolávají první nabídky nových iPhonů.

Belgičané dnes stáli od ranních hodin u kiosků fronty, aby se dostali k novému číslu Charlie Hebdo, které vyšlo poprvé ve středu a pro velký zájem i dnes. Původně plánované vydání tří milionů kusů bylo zvýšeno na pět milionů, z toho 40.000 je určeno Belgii.

Turecko to vidí jinak, ozval se Taliban

Turecký premiér Ahmet Davutoglu byl mezi světovými politiky, kteří se v neděli zapojili do pařížského pochodu na podporu svobody slova. Dnes ale premiér před odletem do Bruselu kritizoval nové vydání Charlie Hebdo, na jehož titulní straně se objevila karikatura proroka Mohameda. "Je to závažná provokace, svoboda tisku nedává právo urážet. Nemůžeme přijmout urážky Proroka," řekl Davutoglu.

Už ve středu místopředseda vlády Yalcin Akdogan označil za provokatéry ty, kdo neberou ohled na svaté hodnoty muslimů a publikují materiál týkající se Proroka. "To, že ti, kdo neodpovědně útočí na společenské hodnoty, své názory zveřejňují v médiích nebo prostřednictvím umění, na agresivní povaze jejich činů nic neubírá," sdělil.

Taliban ve svém prohlášení odsoudil nové vydání jako provokaci 1,5 miliardy muslimů. "Minulý týden byl spáchán atentát jako spravedlivá odplata za tyto nechutné činy," sděluje Taliban k předchozí činnosti redakce Charlie Hebdo. Nové číslo označil za "odsouzeníhodný, odporný a nelidský čin spáchaný nepřáteli lidskosti". "Vyzýváme svět, zejména politické vůdce všech zemí, jichž se to týká, aby těmto hrůzným činům bránili," soudí afghánští radikálové.

V Pákistánu se dnes proti novému vydání jednomyslně postavil parlament. Titulní karikaturu považují za rouhačskou. Pákistán jako druhá nejpočetnější muslimská země zaujal vůči karikaturám jasné stanovisko. V Péšávaru se konala manifestace k uctění bratrů Kouachiových, kteří na redakci týdeníku zaútočili. Konzervativní listy vycházející v urdštině nešetří kritikou a připomínají, že urážka proroka Mohameda se trestá v Pákistánu smrtí.

Kriticky se vyslovil i papež František, když prohlásil, že svoboda slova má své meze, zejména jestliže jde o urážky nebo zesměšňování víry druhých.

Deník Shopaholičky

Související

Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo

Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo

U příležitosti šestiletého výročí teroristických útoků na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami, při nichž zahynulo 17 lidí, se dnes v Paříži v omezeném počtu sešli francouzští představitelé na neokázalém pietním obřadu, informovala agentura AFP. Jde o první připomínku útoků z ledna 2015 od doby, kdy soud v Paříži v polovině prosince vynesl rozsudky nad víc než desítkou spolupachatelů útoků.
Advokátka Aliho Rizu Polata

Spolupachatel útoku na Charlie Hebdo dostal 30 let vězení

V procesu se spolupachateli útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo v roce 2015 dnes soud poslal hlavního obžalovaného Aliho Rizu Polata na 30 let do vězení. Stejný trest vyměřil také družce jednoho ze zabitých atentátníků Hayat Boumeddieneové.

Více souvisejících

Charlie Hebdo Noviny / tisk Terorismus

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Vladimír Putin

Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

před 2 hodinami

Filip Turek

S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum

Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí. 

před 3 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu

Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

před 4 hodinami

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem

Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.

včera

Vladimir Putin

Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin

Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.

včera

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil ve čtvrtek v podvečer na sociálních sítích ve videozprávě, že se nevratně vzdá svého holdingu Agrofert. Tímto krokem hodlá natrvalo vyřešit svůj střet zájmů, aby mohl být jmenován předsedou vlády. Babiš zdůraznil, že voliči rozhodli o jeho osudu v nedávných volbách a že by si připadal jako zrádce, kdyby se po vítězství stáhl z politiky a zanechal hnutí ANO.

včera

Pete Hegseth

New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha

Deník The New York Times podává žalobu na Ministerstvo obrany USA kvůli novým, přísným omezením přístupu pro novináře, která Pentagon zavedl. Žaloba míří na Ministerstvo obrany, ministra Peta Hegsetha a hlavního mluvčího Pentagonu, Seana Parnella, a má za cíl zrušení říjnové politiky. Kvůli těmto restrikcím museli reportéři akreditovaní v Pentagonu odevzdat své novinářské průkazy.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony

Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.

včera

Aktualizováno včera

Jaromír Zůna Prohlédněte si galerii

Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel pokračuje v jednání s osobnostmi, které navrhl Andrej Babiš (ANO) pro obsazení pozic v nové vládě. Kabinet má vzniknout ve spolupráci hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Jako první ve čtvrtek na Hrad dorazil nominant SPD na ministra obrany, Jaromír Zůna, a kandidát stejné strany pro zemědělství, Martin Šebestyán. Poté se Pavel sešel s lídrem Motoristů, Petrem Macinkou.

včera

včera

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá

Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.

včera

včera

včera

včera

Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael

Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy