Berlín - Německo uspořádá bývalému kancléři Helmutu Schmidtovi státní pohřeb v hamburském kostele svatého Michala.
Termín státního pohřbu zatím nebyl stanoven, podle vládních představitelů by se měl uskutečnit během příštích tří týdnů. Účast však už nyní potvrdili Merkelová a německý prezident Joachim Gauck, kteří by oba měli vystoupit se smuteční řečí. Očekává se také, že dorazí řada zahraničních státníků.
Schmidtova tvář je dnes na titulních stránkách všech německých deníků. Noviny připomínají jeho životní zkušenosti - zažil nacistickou diktaturu a bojoval ve druhé světové válce, jako kancléř se musel vypořádat s levicovou teroristickou organizací Frakce Rudé armády (RAF), vedl politický zápas se svým pozdějším nástupcem v kancléřském úřadu Helmutem Kohlem. Tyto zkušenosti podle médií umožňovaly Schmidtovi trefně komentovat politické dění a jeho postřehy budou Německu chybět.
Německé deníky se také vracejí ke Schmidtově celoživotní vášni k tabáku. Připomínají ji snímky, na nichž je bývalý kancléř s neodmyslitelnou cigaretou.
Související
Německo se loučilo s exkancléřem Schmidtem: Byl zapálený pro demokracii, bude chybět, řekla Merkelová
Zemřel bývalý německý kancléř Helmut Schmidt
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu
před 1 hodinou
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
před 1 hodinou
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
před 2 hodinami
Senior tvrdil, že umístil bombu na ministerstvu. Po vyjednávání se vzdal
před 3 hodinami
Předpověď počasí předpokládá změnu, kterou pocítíme. Nastane o víkendu
před 6 hodinami
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
před 6 hodinami
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
před 7 hodinami
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
před 8 hodinami
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
před 9 hodinami
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
před 10 hodinami
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
před 10 hodinami
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
před 11 hodinami
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
před 12 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
před 13 hodinami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
Německá letecká společnost Lufthansa ruší 20 000 evropských letů na krátké vzdálenosti během letní sezóny. Důvodem jsou prudce rostoucí ceny leteckého paliva, které činí mnoho spojů pro firmu ekonomicky nevýhodnými. Cena paliva se od začátku konfliktu mezi USA, Izraelem a Íránem zdvojnásobila, protože se zpomalila jeho produkce a doprava na Blízkém východě.
Zdroj: Libor Novák