Praha - Ploty uprchlickou krizi nevyřeší, potřebujeme evropské řešení, řekla nám rakouská politička Ulrike Lunaceková. Mluvčí skupiny Zelených v Evropském parlamentu pro zahraniční záležitosti pro server EuroZprávy.cz promluvila o možné podobě řešení uprchlické krize či o vztazích mezi Evropskou unií a Ukrajinou.
"Uprchlická otázka je lakmusovým papírkem pro evropský integrační proces - nacházíme se na rozcestí - odpověď na tuto otázku rozhodne budoucnost veškeré další integrace v EU," řekla serveru EuroZprávy.cz Ulrike Lunaceková.
V té souvislosti nás europoslankyně upozornila na výsledky nedávného celoevropského průzkumu, který uskutečnila společnost Bertelsmann-Stiftung. Podle něj drtivá většina obyvatel Evropské unie (79 %) souhlasí se společným řešením uprchlické krize a spravedlivým přerozdělením běženců i nákladů, jež z migrační krize plynou.
"Dokonce i v zemích jako je Polsko, Bulharsko či Rumunsko 54 % obyvatel souhlasí se spravedlivým přerozdělením žadatelů o azyl!" dodala Lunaceková a vyjádřila zklamání nad tím, že se dosud situace vyvíjela zcela opačně a k přerozdělení migrantů mezi země EU nedošlo.
Dále politička zkritizovala postoj maďarského premiéra Orbána a izolacionistickou politiku ostatních zemí Visegrádu, která podle ní spustila lavinový efekt, ovlivnila mimo jiné také rakouskou vládu a měla fatální důsledky pro uprchlíky v Řecku: "Ploty a stropy problém nevyřeší. Potřebujeme evropské řešení - všechno ostatní pouze problémy odsune, ale nevyřeší je, " domnívá se Lunaceková.
Podle rakouské političky Evropa potřebuje společnou zahraniční a bezpečnostní politiku schopnou řešit příčiny hladomorů a uprchlické krize. Lunaceková tvrdí, že je nezbytné, aby bylo provedeno solidární rozdělení uprchlíků či stanovení vnějších hranic, přičemž by otevření vnitřních hranic EU zůstalo zaručené.
Dále se europoslankyně domnívá, že je potřeba podporovat uprchlické tábory v krizových oblastech, zřídit bezpečné a legální vstupové trasy pro uprchlíky a zavést možnost podání žádosti o azyl na velvyslanectvích. Je také nutné, aby byla správně vypracovaná dohoda mezi EU a Tureckem, zdůraznila Lunaceková a vyjádřila pochybnosti nad tím, zda Turecko ve věci uprchlíků respektuje mezinárodní právo.
Psali jsme: Evropská unie není příčinou současných problémů, prozradil EZ politik Brexit by uškodil nám i Evropě, varovala EuroZprávy.cz britská političkaLunaceková je přesvědčená o tom, že členské státy EU by neměly nechávat odpovědnost za uprchlíky pouze na Řecku a Turecku, kde mnozí migranti musí snášet nehumánní podmínky. "Především by měl být konečně zahájen přesídlovací program: Zelení/EFA v Evropském parlamentu požádali, aby bylo do EU každý rok přivedeno nejméně 500 tisíc uprchlíků z válečných a krizových zemí..."
Svou roli při řešení uprchlické krize by však mělo sehrát také Rusko: "Válka v Sýrii je hlavní příčinou uprchlické krize. Ukončení této války a z ní plynoucí uprchlické krize do určité míry také závisí na politice Moskvy," řekla serveru EuroZprávy.cz Lunaceková.
Když jsme se Ulrike Lunacekové zeptali na to, jak by měly vypadat vztahy mezi Ukrajinou a Evropskou unií, vyjádřila znepokojení nad výsledky nedávného referenda v Nizozemsku: "Není přípustné, aby protievropská populistická menšina členské země EU určovala budoucnost demokratického a evropského rozvoje jiného státu."
Negativní výsledek daného referenda by pak podle europoslankyně neměl Ukrajinu připravit o příležitost se za podpory EU dále demokraticky rozvíjet. Asociační dohodu vidí jako důležitou součást reformního procesu, jež může přispět ke stabilizaci Ukrajiny.
"Mír a stabilita na Ukrajině, v zemi v našem bezprostředním sousedství, musí být největším zájmem všech občanů Evropy. Asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou je proto pro Unii klíčová." Daná dohoda by podle Lunacekové mohla Ukrajině také pomoci vypořádat se s korupcí, která v zemi i nadále zůstává zásadním problémem.
"Evropská unie musí dát všem zemím Východního partnerství jasný signál, že mají evropskou perspektivu." Tyto země je třeba podporovat, aby podnikaly další kroky směřující k evropské integraci.
Politička se domnívá, že každá z těchto zemí by měla mít možnost učinit suverénní rozhodnutí, kterým si určí svou vlastní cestu. Evropská unie by pak těmto zemím měla poskytovat konkrétní nabídky na vzájemnou spolupráci: "Skupina Zelení/EFA se například zavázala k otevření evropské energetické unie pro země Východního partnerství."
Nacionalismus podle Lunacekové stále představuje v Evropě hrozbu, což se opět projevilo právě v již zmiňované uprchlické krizi. Politička v této souvislosti zdůraznila, že není správné kvůli neschopnosti řešit uprchlickou krizi vinit Evropskou unii:
"Pohled, že EU nejedná, a proto jsou národní iniciativy nezbytné, je mylný. Nikoliv EU, ale národní vlády selhaly. Evropská komise ústřední legislativní návrhy předložila (rozdělení uprchlíků, vnější hranice atd.). Evropský parlament je podpořil," řekla nám Lunaceková a dodala, že dané návrhy se setkaly s fiaskem až v Evropské radě, která podlehla sobectví a blokádám jednotlivým národním státům, jež učinily celou EU neschopnou.
"Nacionalismus a fundamentalismus vytvářejí agresivitu, násilí a nenávist. Musíme spolupracovat," shrnula pro server EuroZprávy.cz Ulrike Lunaceková.
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Právo na opravu je tady. Rozbité spotřebiče už nemusíte vyhazovat, výrobci je musí opravit
před 2 hodinami
Ukrajina sestřelila od začátku války téměř půl milionu ruských raket a dronů
před 3 hodinami
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
před 4 hodinami
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
před 5 hodinami
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
před 7 hodinami
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
včera
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
V Česku se očekává dosažení nejhoršího stavu hydrologického sucha od konce roku 2022, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Počasí v tom hraje zásadní roli, zvlášť když momentálně panuje již druhá vlna tropických veder během letošního léta.
Zdroj: Jan Hrabě