Praha - V Německu mají velké problémy s českou pyrotechnikou a pervitinem. Zaznělo to na setkání ministra spravedlnosti Pelikána, nejvyššího státního zástupce Zemana a prokurátorů několika německých spolkových zemí. Pyrotechniku z Česka údajně používají pravicoví extremisté v Německu k útokům na tábory migrantů. Pervitin zase dovážejí výrobci do Německa po kilech.
Zatímco v Německu si pyrotechniku koupíte jen pět dnů před Silvestrem, v Česku jsou jí tržnice plné celoročně. A na stáncích se dají koupit i velmi nebezpečné kousky, jako třeba kulová puma, která by se vůbec amatérovi do rukou neměla dostat. Štáb TV Nova ji na Jižní Moravě přesto na tržnici koupil.
Právě podobná pyrotechnika už není zábavní, ale je velmi nebezpečná. Pětice teroristů ji v Německu napěchovala do auta regionálního politika, který podporuje migranty. Výbuch auto rozmetal na kusy, politik v něm naštěstí nebyl.
Ještě než je protiteroristická jednotka zatkla, naházeli další pyrotechniku do center s uprchlíky ve Freitalu nedaleko Drážďan.
"Několikrát bylo zjištěno použití výbušnin české provenience," uvedl pro TV Nova drážďanský generální prokurátor Klaus Fleischmann.
I ministr Pelikán by si v Česku dovedl představit, že prodej pyrotechniky bude povolen jen před koncem roku. "Jsme si říkali, že bychom se možná měli zamyslet nad tím, jestli bychom se neměli vydat nějakou podobnou cestou," uvedl ministr spravedlnosti.
Bohužel i pervitin chtě nechtě spojuje obě země. Česko je v jeho výrobě velmocí. "Vloni jsme zadrželi vůbec nejvíc pervitinu v historii, bylo to 107 kilogramů a odhalili jsme 263 výroben," řekl Jakub Frydrych z Národní protidrogové centrály.
A pervitin se stává nejžádanější drogou i v Německu. Tam ho nazývají Crystal. Perfektně organizované gangy výrobců a dealerů na našem území německou poptávku dokonale pokrývají.
Z německé strany dnes zaznělo, že vietnamské gangy jsou schopny vyrobit během pouhých osmačtyřiceti hodin několik kilogramů pervitinu a dopravit ho do Německa.
To, že obě strany dokážou každým rokem chytit víc a víc výrobců drog ale neznamená, že by drogové podsvětí výrazně oslabovalo.
Související
Fanouškům Baníku explodovala pyrotechnika. Policie hlásí několik zraněných
Nad ohňostroji se stahují mračna. Vláda výrazně zpřísnila prodej a používání pyrotechniky
pyrotechnika , uprchlíci , Policie Německo
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
před 1 hodinou
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
před 2 hodinami
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
před 4 hodinami
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 4 hodinami
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 4 hodinami
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 4 hodinami
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 5 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 5 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 6 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 7 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 7 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 8 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 9 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 10 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 11 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 11 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 12 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 13 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
Tragicky skončilo pátrání po pohřešované seniorce z Kroměřížska, které probíhalo v závěru února. Policisté totiž po nálezu těla zjistili, že se stala obětí vraždy. Podezřelému hrozí až 18 let vězení.
Zdroj: Jan Hrabě