Nenápadná hrozba? Teroristé bombu k útoku nepotřebují, varuje deník

Londýn/Paříž – Dnešním den začíná fotbalové Euro 2016, jehož bezpečnost zpochybnili svými výhrůžkami teroristé. Britský deník The Guardian varuje, že přehánění těchto obav teroristům nahrává.

Těžká otázka s těžší odpovědí

Deník upozorňuje, že jsou úřadům v souvislosti s Eurem pokládány otázky, jejichž odpovědi nahrávají teroristům. „Můžete ‚zajistit', že hry budou bezpečné? Takto byl BBC dotázán francouzský zástupce evropského šampionátu. Na tuto otázku se dá odpovědět jen dvěma způsoby. Jeden je lhát a ten druhý podněcuje strach," varuje deník.

„Otázka byla zopakována. Jak si zástupce může být jistý, že tu není riziko? Není to riskantní, mít fanoušky pohromadě? Není to riskantní, vůbec pořádat šampionát ve Francii? Nikdo nemůže ‚zajistit' bezpečnost, jak tento zástupce správně odpověděl – ale být takto pod tlakem veřejně to přiznat jen potěší teroristy," uvádí deník.

Deník upozorňuje, že následný titulek BBC zněl: „Francouzské úřady nedokáží zajistit bezpečnost". Podobně reagovala i další média. To je ale podle něj jen šíření strachu, které je přesně tím, o co se teroristé předně snaží.

Stejné riziko

„Pořádat evropský fotbalový šampionát ve Francii po vraždách v minulém roku zjevně ‚riziko' představuje, ale není to riziko o nic větší, než pořádat jej kdekoliv jinde. Veškeré velké shromáždění představuje možný cíl pro masovou vraždu a útoky v Tunisku, Paříži a Bruselu ukazují, že každý cíl je stejně dobrý," vysvětluje.

Nasazení 100 tisíc ozbrojených jednotek, důkladné bariéry a prohledávání tašek je pak spíše show pro lidi, jelikož jak deník upozorňuje, proti terorismu se dá bojovat hlavně u zdroje a to, že se někdy útoky podaří, nesvědčí o nedostatečné ochraně, ale o nedostatku informací.

Útok bez bomby

„Devět desetin dopadu moderního terorismu neleží v činu samotném, ale v tom, co ho obklopuje. Leží v pocitu nejistoty, a tudíž i přehnané reakci domácí populace. Herkulovská obrana, která je nyní vztyčována v Paříži i jinde ve Francii, má být ‚ujištěním', ale zatím vyvolala, alespoň v médiích, efekt opačný," vysvětluje deník.

„V dnešním světě může terorismus získat publicitu, vysávat zdroje, změnit zákony a omezit svobodu pohybu bez toho, aby došlo k odpálení bomby," podotýká.

Na závěr deník vyzývá ostatní média, aby nepropagovala a nezveličovala tento strach, který z možných útoků panuje. „Přehánění možnosti teroristických útoků slouží jen dvěma skupinám lidí. Jednou je bezpečnostní průmysl, druhou jsou teroristé. Žurnalistika se stala pro obě užitečným idiotem," dodává.

Související

Cristiano Ronaldo

Čtyři měsíce bez fotbalu. To nyní může čekat Ronalda po finálovém zranění

Madrid - Největší portugalská fotbalová hvězda, kterou je útočník Cristiano Ronaldo, se sice v těchto dnech může radovat spolu s celým Portugalskem radovat z premiérového zisku titulu mistrů Evropy, následující informace ale nepotěší jak jeho samotného, tak ani Real Madrid, ve kterém v současnosti působí. Jak známo, portugalský forvard nedělní finále mistrovství Evropy, které se konalo na Stade de France a ve kterém se Portugalci střetli s domácími Francouzi, nedohrál, neboť musel už po 25 minutách hry předčasně opustit hrací plochu kvůli zranění. Nyní vyšlo najevo, že CR7 si v tomto utkání natrhl přední zkřížený vaz v koleni, což tak mimo jiné znamená, že nejznámější Portugalec může chybět na fotbalových hřištích až čtyři měsíce. S touto informací přišel úterní španělský tisk.

Více souvisejících

Euro 2016 Terorismus Francie

Aktuálně se děje

včera

Soudy, ilustrační fotografie.

Norskem hýbe soud se synem princezny. Zpovídá se i ze znásilnění

V Norsku začal ostře sledovaný soudní proces se synem korunní princezny Mariusem Borgem Høibym, který je obviněn z více než tří desítek trestných činů. Čtyři ženy měl podle obžaloby znásilnit. Kauza se k soudu dostává jen krátce poté, co se jméno jeho matky Mette-Marit objevilo v tzv. Epstein Files. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Žena v Praze překvapila policisty. Přinesla protitankovou střelu

V Česku se od začátku roku koná tzv. zbraňová amnestie, která přináší i kuriózní momenty. Jeden takový se stal v Praze, kde žena přinesla na policejní služebnu protitankovou střelu. Policie toho využila, aby upozornila občany, jak se má s takovým arzenálem manipulovat. 

včera

Metoděj Jílek

Rychlobruslař Jílek při debutu na olympiádě dojel na pěti kilometrech pro stříbro

Premiéra jako hrom. Devatenáctiletý rychlobruslař Metoděj Jílek se poprvé představil v olympijském závodě, konkrétně v závodě na 5000 metrů, a ihned se mu podařilo získat pro Českou republiku olympijskou medaili. V Miláně si dojel pro stříbro poté, co v předposlední rozjížďce z celkových deseti zajel čas 6:06,48, který mu nakonec stačil na druhé místo.

včera

včera

Markéta Davidová

Sázka na Davidovou nevyšla. Biatlonová smíšená štafeta skončila až jedenáctá, slaví Francie

Byl to jeden z největších otazníků v české olympijské výpravě. Zda se olympiády zúčastní dlouhodobě zdravotně se trápící biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová, nebo nikoli, a popřípadě, pokud ano, jak na tom fyzicky bude. Nakonec se Davidová zúčastnila hned prvního biatlonového závodu v Anterselvě pod pěti olympijskými kruhy, kterým byla smíšená štafeta, přičemž český trenérský štáb se ji rozhodl nasadit jako finišmanku štafety. Ta tak jela ve složení Vítězslav Hornig, Michal Krčmář, Tereza Voborníková a Markéta Davidová. Přestože to před poslední předávkou vypadalo nadějně z českého pohledu, jelikož české kvarteto figurovalo na páté pozici, Davidové se finiš vůbec nevydařil. Češi tak propadli až na 11. místo. Závod ovládli Francouzi.

včera

včera

včera

Zuzana Maděrová

Senzační zlato. Maděrová zastoupila zklamanou Ledeckou v paralelním obřím slalomu

Z Milána a Cortiny d'Ampezzo přišla v neděli první skvělá zpráva. Česká olympijská výprava získala první cenný kov na právě probíhajících zimních olympijských hrách v paralelním obřím slalomu na snowboardu. To se ostatně očekávalo před olympiádou, jenže od tradiční královny tohoto sportu Ester Ledecké, která však neprošla překvapivě přes čtvrtfinále. Češi v hledišti včetně prezidentského páru v tu chvíli rozhodně nemuseli smutnit. Ve hře zůstala druhá česká reprezentantka Zuzana Maděrová, která potvrdila dokonale svoji vzestupnou formu z této sezóny a korunovala ji ziskem zlaté olympijské medaile.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Olympijská kolekce českých sportovců ve světě zaujala. Řadí je k těm nejpoutavějším

Na domácí scéně nejen mezi fanoušky, ale i mezi politiky nenašlo oblečení českých sportovců pro letošní zimní olympijské hry v Miláně a Cortině d'Ampezzo příliš pochopení vzhledem k jeho netradiční barevné kombinaci. Jak už to ale v mnoha případech bývá, to, co pro Čechy může být pohoršující, může naopak ve světě snést pochvalu. A to je právě případ i nové české olympijské kolekce. Podle zahraničních médií se totiž Češi ve svém oblečení při zahájení rozhodně neztratili. Kolekce prý patří k pěti nejzajímavějším.

včera

Andrej Babiš přichází na zasedání vlády.

Česko by mohlo dětem zakázat sociální sítě. Babiš se tomu nebrání

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil zákaz užívání sociálních sítí u dětí mladších 15 let. Podle předsedy vlády jsou internetové platformy pro nejmladší občany škodlivé. Česko by v případě zavedení zákazu následovalo některé evropské státy, které se rozhodly k takovému opatření přistoupit. 

včera

včera

včera

včera

včera

Curling

Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař

Po čtyřech duelech se na zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině d'Ampezzo konečně dočkali a mohli se radovat z premiérové výhry pod pěti kruhy. České curlingové smíšené dvojici Julie Zelingrová-Vít Chabičovský se to povedlo, když dokázala pokořit jihokorejské duo Kim Seon-yeong a Jeong Yeong-sok 9:4. Na tento výkon se snažila navázat ve večerním duelu se Švýcarskem, ale v něm se opět dostala do dříve zajetých kolejí a bohužel prohrála jasně 3:10. 

včera

včera

Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení

Zima sice v Česku pokračuje, ale počasí se v posledních dnech oteplilo. Příští únorový víkend by však měl přinést ochlazení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy