Zhoršení migrační krize? Německá vláda pro EZ promluvila o následcích tureckého puče

Berlín – Jednou z hlavních otázek, které si Evropa po tureckém pokusu o vojenský převrat klade, je, zda bude situací nějak ovlivněna dohoda Evropské unie s Tureckem o uprchlících a další vztahy EU-Turecko. Situaci pro server EuroZprávy.cz objasnila Anja Trebesová, mluvčí německé vlády.

„Dohoda EU-Turecko s pučem nesouvisí"

V Turecku v noci z pátku na sobotu proběhl neúspěšný pokus o vojenský převrat. Ačkoliv byl potlačen, situace v zemi stabilní není – probíhá hromadné zatýkání a propouštění mezi vojáky i soudci; mnozí zástupci Západu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana obviňují, že situaci využívá k provedení čistky opozice.

Psali jsme:
Bylo to celé jinak? Politici otevřeně promluvili o tureckém puči a prozradili další detaily
Turecko je neřízená střela. Hrozí nebezpečí, varuje politolog O co šlo pučistům a co bude s Erdoganem? Odborník pro EZ o událostech, které pohnuly světem  

Komentář k situaci pro server EuroZprávy.cz poskytla i německá vláda ústy své mluvčí Anjy Trebesové.

Ohledně uprchlické krize Trebesová poukázala na oficiální stanovisko vlády. Ta zdůraznila, že smlouva Evropské unie s Tureckem o uprchlících s událostmi, které se tento víkend odehrály, nijak nesouvisí.

„Dohoda funguje"

„Jedná se o smlouvu založenou na společných zájmech, je proto výhodná pro Evropu i Turecko. Je to smlouva, která je založená na základních humanitárních principech a která již i ve svém nedokončeném stavu funguje: ilegální migrace přes Egejské moře, a tedy i hromadné umírání v tomto moři, v podstatě přestala," uvedla vláda s tím, že je proto na oba problémy třeba nahlížet odděleně.

Trebesová v reakci na dotaz serveru EuroZprávy.cz, jaký je postoj vlády k situaci, která po potlačení povstání v Turecku nastala, ale upozorňuje, že hlavní prioritou je podle kancléřky Angely Merkelové to, aby v Turecku byla zachována demokracie a vláda právního státu.

Mluvčí připomněla stanovisko Merkelové, která ve svém vyjádření v neděli pokus o vojenský převrat jednoznačně odsoudila, zároveň se ale vyjádřila i proti následnému zatýkání a čistkám, které v Turecku probíhají.

„Je třeba zachovat právní stát"

„Kancléřka to podala takto: ‚Obzvláště ve chvíli, kdy je řešen osud těch, kteří jsou za tyto tragické události zodpovědní, by měla přetrvat vláda práva. V ulicích jsme během prvních hodin po selhání převratu viděli otřesné scény svévole a pomsty na vojácích v ulicích. To nemůžeme tolerovat'," vysvětlila Trebesová.

Vládě se dle jejích slov nelíbí ani hromadné zatýkání a propouštění. „Všichni chápou, že Turecko a turecké soudy musí proti těm, kteří byli za puč odpovědní, podniknout kroky. Ale jde tu o právní stát – a to znamená, že by rovnováha měla být vždy zachována."

Německá vláda bude v jednání s Tureckem pokračovat i nadále, ale bude na tomto stanovisku stejně jako Evropská unie trvat.

Související

Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016).

Turecko obvinilo USA z organizace puče v roce 2016

Turecký ministr vnitra obvinil Spojené státy, že v roce 2016 zorganizovaly nakonec neúspěšný pokus o státní převrat, který podle Ankary provedli příznivci hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena. S odvoláním na turecký list Hürriyet o tom dnes napsala agentura Reuters. Americké ministerstvo zahraničí obvinění odmítlo jako "nepodložené a nezodpovědné".
Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016), vážná situace před Bosporským mostem.

Turecko stále řeší pokus o puč, padlo 70 doživotních trestů

Soud v Istanbulu dnes vynesl doživotní tresty vězení nad 70 bývalými studenty vojenské akademie, které uznal vinnými z účasti na pokusu části armády o převrat z roku 2016. Napsal to deník Daily Sabah. Kadeti vinu odmítají. Netušili prý, že jsou součástí vojenského puče. Domnívali se tehdy, že je vezou do Istanbulu na vojenské cvičení.

Více souvisejících

vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Turecko Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Andrzej Duda, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj chce od summitu návrh míru, který se představí Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu na probíhajícím mírovém summitu ve Švýcarsku řekl, že Rusku předloží návrh na ukončení války, na němž se shodne mezinárodní společenství. Neprozradil však, zdali by sám jednal s ruským protějškem Vladimirem Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy