Jak řídit stát? Politici jsou stovky let fascinováni renesančním konceptem

Jak správně spravovat stát? Jak se udržet u moci? Jak být u lidu oblíbeným panovníkem? To jsou otázky, na něž se už v raném novověku snažil odpovědět politický myslitel z italské Florencie, Niccoló Machiavelli. Jeho dílem Vladař se pak mohli inspirovat vládci a panovníci po dalších pět století až do dnešních dnů.

Existují dva hlavní typy politiků. Ostří pragmatici, sledující konkrétní zájem bez ohledu na morálku a na prostředky, jak daný zájem naplnit. Druhou skupinu tvoří politici, kteří mají též šlechetné cíle, ale aby jich dosáhli, používají také šlechetné prostředky, otázkou zůstává, zda lze pouze morálně čistými způsoby v nevyzpytatelné politické aréně dosáhnout kýženého cíle. „Při posuzování lidské činnosti, zejména skutků vladařových, proti nimž není odvolání, se hledí na výsledek,“ myslí si ostatně Machiavelli. Pro ty, kteří by se přihlásili spíše k prvnímu typu politika, vytvořil na počátku novověku manuál renesanční politický myslitel Niccoló Machiavelli (1469-1527). Tím manuálem je dnes již proslulé dílo Vladař.

Machiavelli ho sepisoval v době, kdy byla Itálie rozdrobena na spoustu republik a státečků se svými rody a knížaty. V Itálii měl v té době slovo také vůdce katolické církve papež a do dění na Apeninském poloostrově se snažili míchat i evropské mocnosti, zejména tradiční rivalové Španělsko a Francie. Aby mohl Machiavelli své dílo napsat, musel nabýt jistých zkušeností. Ty získal v různých vysokých státních funkcí, absolvoval i nemalý počet zahraničních misí. Dostal se tak třeba i na německý císařský dvůr. Jeho idolem se stal Cesar Borgia, dočasný panovník ve střední Itálii. Po většinu Machiavelliho života ale v jho rodné Florencii vládl rod Medicejských. Dílo Vladař ostatně napsal proto, aby se jím inspiroval jeden z florentinských  vládců a přátel Machiavelliho, Lorenzo Medici.  Hlavním účelem díla je vést vladaře k takovému jednání, které ho udrží u moci. Machiavellimu šlo také o to, aby se Lorenzo pokusil sjednotit svářlivou Itálii. To, jak víme, se podařilo až o několik století později.

Dílo, které je poměrně útlé, je často nazýváno také „kodexem tyranie“, jehož hlavním poselstvím je známé spojení „účel světí prostředky“. Vládce by podle autora neměl řešit, zda se dopouští nemorálních činů, důležitý je jakýsi vyšší princip, který má být správný, důležité je zabezpečit stát, aby byl silný v čele se silným panovníkem a armádou. Třešničkou na dortu by mělo být spokojené obyvatelstvo.

Knížka je rozdělena na 26 kapitol, které popisují různá úskalí vlád v knížectvích, republiky, jakožto méně stabilní formy vlády, neřeší. Navíc Itálie byla typická množstvím městských států, nikoli republik. Machiavelli postupně popisuje, jak vládu získat. Budoucí vládce se může k moci dostat štěstím, ozbrojenou silou, vlastními přičiněním, ale třeba i lstí. Ty, kteří moc získali lstí a zločinem, autor zavrhuje.

Možná těžší, než jak k moci přijít je to, jak si ji udržet. Pokud kníže dobude nějaké území, je prý výhodné se na něm usadit, aby tak nestihly vzniknout odbojné skupiny. Navíc je obyvatelstvo rádo, že nad územím nevládnou „pouze zástupci“, ale sám velký vladař. „Možné protivníky buď musíme zahrnout laskavostmi, nebo je zničit, protože za malé urážky a malá příkoří se mohou ještě mstít, za velké však už nikoli,“ dodává Machiavelli.

 Velmi důležitým prvkem pro udržení moci je silné vojsko. „Kde nejsou dobré zákony, tam není dobré vojsko, a tam, kde je dobré vojsko, jsou i dobré zákony,“ stojí v knížce. Největší tragédií pro stát je vydržování žoldnéřského vojsko. Kromě toho, že je hamižné, je také nedisciplinované a hrozí, že ho druhá strana přeplatí na svou stranu. Itálie měla s najímáním si žoldnéřských armád bohaté, často negativní zkušenosti.

Kontroverzní myšlenku Machiavelli nabízí ve věci dodržování slibů. Ty by sice panovník dodržovat měl, nicméně v případě, kdy by to ohrozilo jeho postavení, slib může porušit. Panovník může občas sáhnout i k „biči“ a vládě tvrdé ruky, ale v omezené míře. „Musí se přizpůsobovat rozmarům Štěstěny a proměnlivosti událostí, nemá pokud možno opouštět cestu dobra, ale přikazuje-li to nezbytnost, má též umět nastoupit cestu zla,“ píše Machiavelli.

Lid by měl dodržovat zákony, v případě jejich nedodržení by měly následovat tresty. Lid se pak sám krotí a drží na uzdě. Naopak když se občan něčím vyznamená, měl by být náležitě odměněn.

Další rada je aktuální i dnes. Panovník (případně vláda), by měl činit nepopulární kroky krátce po tom, co se dostane k moc, lidé je prý totiž rychle zapomenou. „Panovník má budit zdání, že je vlídný, věrný, lidský, upřímný a zbožný, a má takový být. Ale pro případ, že je nutné takovým nebýt, má mít povahu dost pružnou, aby se mohl a dovedl změnit v pravý opak,“ míní Machiavelli. Ještě dokonalejším způsobem, jak prosadit nepopulární opatření, je přes nějakou formu zastoupení. Převedeme-li to do dnešních dnů, k čemu asi budou úřednické vlády? Nejvíce hákliví jsou podle Machiavelliho občané na ztrátu majetku.

 Dílo je často charakterizováno jako studnice tzv. machiavellismu. Machiavellismus je pak v politické praxi pojímán jako cynický amorální pragmatismus, vyplývající z některých tezí autora.  „Panovník má budit respekt, nikoli však strach, protože ten vede zase k nenávisti. A respekt si udrží potud, dokud nesáhne poddaným na majetek a na jejich ženy,“ je jedním z příkladů těchto tezí. Teze vyplývají z reálného pohledu na svět, rozhodně ne z nějakého snění. „Ideálem panovníka by vždycky měla být shovívavost a lidskost. Jenomže ne vždy je to možné a prospěšné,“ Machiavelli si uvědomuje, že ideální stav je ve valné většině případů nedosažitelný.

Jedním ze stěžejních pojmů celého díla je slovíčko Virtú. Slovo nemá přesný český překlad, je vnímáno jako cosi čestného a správného. Slovo je spojeno také se štěstěnou, která panovníkovi bude přát, pokud bude jeho hlavním zájmem dobré fungování státu. Zajišťovat dobré fungování státu může i nemorálními prostředky. Je totiž důležité odlišit morálku v běžném životě a morálku v politice.

Machiavelli se také snaží pojmout lidskou přirozenost a povahu lidí jako celku. Tu vnímá z přirozenosti jako spíše špatnou. „Je-li cílem tvrdosti pořádek, svornost a blahobyt, pak proti ní nelze vůbec nic namítat... Všichni dobře víme, že lidé jsou nevděční, pokrytečtí, zbabělí a ziskuchtiví… Jen oddanost založená na duchovních hodnotách, na nadosobním cíli a přesvědčení je spolehlivá,“ píše. Správný panovník by pro to, aby bylo obyvatelstvo spokojené, měl podporovat a rozvíjet kulturu, umění a vědy.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie knihy Itálie Země

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 26 minutami

před 40 minutami

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dmitrij Medveděv

Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska

Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili

Podle informací jihokorejských zpravodajských služeb přišlo v bojích na straně Ruska ve válce na Ukrajině o život nejméně 100 severokorejských vojáků, dalších 1 000 bylo zraněno. Tuto informaci pole BBC uvedl jihokorejský poslanec Lee Sung-kwon po brífinku parlamentu s Národní zpravodajskou službou Jižní Koreje.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

včera

Vlastimil Válek

Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je jen pár dní před Vánocemi hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Informoval o tom ve středu odpoledne na sociální síti. Válek zrušil pracovní program do konce týdne, komplikace podle jeho slov nejsou zásadní.  

včera

Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?

Washington zůstává nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie, s potenciálem ovlivnit její směr k stabilitě nebo dalšímu chaosu. Upozornil na to server National Interest.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy