Londýn – Americký prezident Donald Trump po útoku v Londýně tvrdě kritizoval londýnského starostu Londýna Sadiqa Khana za jeho slova o tom, že není potřeba se znepokojovat. Tento výrok muslimského politika však byl vytržen v kontextu. Od Trumpových slov se na twitteru nepřímo distancoval úřadující americký velvyslanec ve Velké Británii.
„Nejméně sedm mrtvých a 48 zraněných při teroristickém útoku a starosta Londýna říká, že ´není důvod k poplachu!´," napsal Trump po útoku na twitteru. Podle Khanova mluvčího ale šéf Bílého domu vytrhl starostova slova z kontextu, neboť Khan se tímto výrokem vyjadřoval k citelnému zvýšení policejní přítomnosti v ulicích metropole.
Americký velvyslanec v Londýně to ale vidí poněkud jinak, než Trump. „S těžkým srdcem nabízím svou soustrast a podporu lidu Spojeného království. Amerika truchlí s vámi.“ napsal diplomat Lewis Lukens na twitteru. „Odezva od záchranných služeb, bezpečnostních složek a úředníků v Londýně - stejně jako od běžných Londýňanů, byla výjimečná,“pokračoval Lukens.
Na rozdíl od Trumpa velvyslanec Khana za jeho práci chválí. „Chválím silné vedení starosty Londýna, který vede město kupředu po tomto odporného útoku,“ napsal.
Sám muslimský starosta útok tvrdě odsoudil. „Všichni jsme dnes v šoku a máme vztek - ale to je naše město,“ uvedl politik v neděli na twitteru. „My nikdy nedovolíme těmto zbabělci vyhrát a nikdy se nenecháme zastrašit terorismem,“ dodal.
Související
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
Donald Trump , Sadiq Khan , Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017) , Velká Británie , Londýn
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
před 2 hodinami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 3 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 3 hodinami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 4 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 5 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 6 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 7 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 7 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 8 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 10 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 11 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 11 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 12 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 13 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 14 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 15 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák