Londýn, Bruesl, Berlín - Na letišti v Bruselu musely noc na neděli strávit čtyři tisícovky cestujících, jejichž lety byly zrušeny. Podobná situace je na britských letištích a odlety ruší i německý Frankfurt nad Mohanem, informuje v neděli BBC, agentura AFP a portál německého magazínu Focus.
Chaos v letecké dopravě nad celou Evropou způsobil, že na letišti v Bruselu uvízly v sobotu večer čtyři tisíce cestujících. Většině z nich se podařilo najít ubytování v hotelích ve městě, stovky však musely nocovat na letišti.
Nejhůře na tom bylo asi 1500 lidí, kteří míří do Velké Británie. Ti již byli odbaveni a noc strávili v tranzitním prostoru letiště. Zatím není jasné, kdy se jim podaří odcestovat, protože většina britských letišť je v neděli uzavřená.
Londýnské letiště Heathrow nebude v neděli přijímat žádné lety a uskuteční jen několik málo odletů. Podobná situace je na dalším londýnském letišti Gatwick, kde je sněhovou kalamitou zasažena většina letů i odletů. Již nyní je zrušeno 50 letů a další budou zřejmě ještě zrušené.
I na Heathrow a Gatwicku v noci ze soboty na neděli spalo několik tisíc cestujících.
Kvůli zastavení provozu na Heathrow uvízlo v Paříži zhruba 5200 lidí. V hotelích se podařilo ubytovat 2500 z nich, ostatní spali v tělocvičnách v Roissy a okolí.
V Británii jsou sněhovou kalamitou zasažena i další letiště. Zcela je zastaven provoz na letišti v Jersey, lety jsou rušeny nebo zpožděny na letištích v Stanstedu, Lutonu, Exeteru, Aberdeenu, Birminghamu, Bristolu, Belfastu a v Southamptonu.
Tento víkend patří ve Velké Británii k jedněm z nejrušnějších v roce. V pondělí totiž školákům začínají vánoční prázdniny a řada lidí cestuje za svými rodinami nebo do zahraničí. Jen z londýnského Heathrow mělo o víkendu odletět 400 tisíc lidí, z Gatwicku 90 tisíc.
Problémy hlásí i letiště v Německu. Ve Frankfurtu nad Mohanem bylo v sobotu zrušeno 272 letů, v neděli to bude nejméně 450 z plánovaných 1300.
Lety jsou zpožděny nebo rušeny i na letištích ve Francii, Nizozemsku nebo v Itálii. Na pařížském letišti Roissy - Charles de Gaulle byly v neděli v 9:00 ráno uzavřeny kvůli sněhu čtyři ranveje. O dvě hodiny později se podařilo dvě zprovoznit, zbylé dvě jsou ale stále mimo provoz. Odlety i přílety jsou proto zpožděny o hodinu a více, zrušena by měla být asi čtvrtina letů.
Na pařížském letišti Orly mají všechny odlety a přílety zpožděny o třicet minut, je zde totiž také uzavřena jedna ranvej.
Sníh zasáhl i autobusovou dopravu v Paříži a řada spojů nejezdí zejména na předměstí.
Se sněhem se potýká nejen Evropa, ale například i Alžírsko. Sníh zastavil silniční dopravu na řadě míst a způsobil i řadu dopravních nehod. Ty si doposud vyžádaly dva lidské životy.
Související
Letiště Václava Havla Praha zažilo v pátek nouzové přistání. Letadlo mělo závadu na podvozku
V USA zrušili kvůli bouřím více než 1300 letů. Díky povodním se pohřešuje devítiměsíční dítě a batole
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
před 1 hodinou
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
před 2 hodinami
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
před 3 hodinami
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
před 4 hodinami
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
před 4 hodinami
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
před 5 hodinami
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
před 6 hodinami
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
před 7 hodinami
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
před 8 hodinami
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
před 8 hodinami
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
před 9 hodinami
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
před 9 hodinami
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
před 10 hodinami
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
před 11 hodinami
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
před 17 hodinami
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 17 hodinami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
Mise Artemis II včera přepsala dějiny kosmonautiky, když úspěšně dokončila očekávaný průlet kolem Měsíce. Čtveřice astronautů se v modulu Orion přiblížila k měsíčnímu povrchu na vzdálenost pouhých 6 545 kilometrů. Tento manévr nebyl jen technickým triumfem, ale i rekordním počinem – posádka dosáhla vzdálenosti přibližně 406 742 kilometrů od Země, čímž překonala dosavadní rekord legendárního Apolla 13 z roku 1970.
Zdroj: Libor Novák