Paříž - Desítky tisíc příznivců krajně levicového hnutí Nepodrobená Francie se dnes v Paříži sešly na demonstraci proti reformě pracovního práva, kterou prosadil prezident Emmanuel Macron.
V čele průvodu, který vyrazil z náměstí Bastilly, šel šéf hnutí Jean-Luc Mélenchon. Dav skandoval hesla jako "odpor, odpor". Akci doprovázela přísná bezpečnostní opatření kvůli obavám z terorismu a řádění zakuklených vandalů, napsal deník Le Figaro.
Reformu zákoníku práce Macron podepsal v pátek. Vláda chce dát firmám větší pružnost ve snaze přizpůsobit pracovní dobu a finanční odměnu zaměstnanců aktuálním podmínkám na pracovním trhu. Cílem reformy, proti níž se v zemi uskutečnila vlna protestů i za předchozího šéfa Elysejského paláce Françoise Hollandea, je snížit nezaměstnanost.
"Lidé jsou hodně naštvaní," řekla agentuře Reuters jedna z účastnic demonstrace. Politici si toho podle ní nejsou vědomi. "Jsou odtržení od reality. Jsem proti Macronově ultraliberální politice," dodala.
Reuters připomíná, že Macron během své kampaně sliboval, že se pokusí překlenout propast mezi levicí a pravicí. Od svého zvolení v dubnu se ale Macronovi mnoho politiků odcizilo, a to převážně z levicového spektra. Přispělo k tomu i jeho prohlášení, že "flákačům" neustoupí. Později Elysejský palác ujišťoval, že hlava státu tím nemyslela lidi protestující proti reformě zákoníku práce.
Související
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
Vítkovi ve Francii nařídili zbourat obří vilu. Už potřetí
Francie , demonstrace ve Francii
Aktuálně se děje
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
včera
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
včera
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
včera
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
12. června 2026 21:08
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
12. června 2026 19:52
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.
Zdroj: Libor Novák