Berlín - Michail Saakašvili dnes v německém tisku vyzval Evropskou unii a spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou, aby mu pomohly v boji proti ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi. Gruzínského exprezidenta v pondělí v Kyjevě zadrželi ukrajinští pohraničníci a násilím ho deportovali do Polska.
"Pokud Evropská unie a především kancléřka Angela Merkelová nic nepodniknou, Ukrajina se rozpadne," uvedl Saakašvili v rozhovoru pro list Bild. "Porošenko ničí Ukrajinu a mě chce uklidit, protože bojuji s úplatkáři," tvrdí bývalý Porošenkův stoupenec, který se s ukrajinským prezidentem rozešel a tvrdě ho kritizuje za údajné tolerování korupce.
Saakašviliho v pondělí násilím ho deportovali do Polska, odkud se loni v září na Ukrajinu dostal. Jeho stoupenci ho tehdy před odpor pohraniční stráže převedli přes polsko-ukrajinskou hranici. Kyjevský soud pak rozhodl, že politik je na Ukrajině nelegálně.
Saakašvili se hodlá na Ukrajinu vrátit. "Naplánovány jsou velké demonstrace, na Ukrajinu se vrátím zákonnou cestou," řekl pro Bild.
Bývalý prezident je v Tbilisi stíhán za údajné zneužití pravomocí, v jedné kauze byl odsouzen na tři roky. Žádost o jeho vydání už Gruzie odeslala na Ukrajinu, která se ale rozhodla Saakašviliho odeslat do Polska.
Související
Zelenskyj: Rusko usiluje o smrt Saakašviliho
Gruzínský exprezident Saakašvili je podle svého lékaře v kritickém stavu
Michail Saakašvili , Německo , Ukrajina , Petr Porošenko , Angela Merkelová
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
před 53 minutami
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
před 1 hodinou
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
před 2 hodinami
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
před 4 hodinami
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
před 5 hodinami
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
před 6 hodinami
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
před 7 hodinami
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
před 8 hodinami
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 9 hodinami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 10 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 11 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
Před prosincovým zavedením restrikcí pro využívání sociálních sítí mladistvými v Austrálii se vedly bouřlivé debaty o možných rizicích. Odborníci se obávali především toho, že teenageři ztratí kontakt s aktuálním děním, protože pro ně tyto platformy představují hlavní a často i návykový informační kanál. Čerstvé vědecké poznatky shromážděné několik měsíců po začátku platnosti nové legislativy ukazují, jakým způsobem vládní zásah reálně ovlivnil chování tamní mládeže.
Zdroj: Libor Novák