Lucemburk - Soudní dvůr Evropské unie dnes rozhodl, že belgický region Vlámsko zpřísněním pravidel pro provádění rituálních porážek jatečních zvířat neporušil unijní předpisy. Region v roce 2014 oznámil, že už nebude porážky v rámci muslimského svátku oběti povolovat na dočasných jatkách, nýbrž pouze na schválených. Podle soudu v Lucemburku to neomezuje svobodu náboženského vyznání.
Kvůli zpřísnění podmínek pro provádění halál porážek zažalovala Vlámsko skupina muslimských organizací. Muslimové v rámci třídenního svátku oběti, který má letos začít 21. srpna, obětují nejčastěji ovce nebo kozy a zvířata se musí zabíjet bez předchozího omráčení. Belgické úřady do roku 2015 kvůli zvýšené poptávce během muslimského svátku vydávaly na provádění porážek speciální povolení dočasným jatkám.
Evropský soud ve dnes zveřejněném rozsudku připomněl obecnou zásadu Unie, že se zvířata usmrcují pouze po omráčení. Porážky bez tohoto kroku jsou možné pouze v zařízeních, která k tomu získala souhlas příslušných vnitrostátních orgánů a splňují technické požadavky.
"Tato povinnost není v rozporu se svobodou náboženského vyznání, jelikož pouze organizuje a upravuje právo provádět rituální porážky zvířat s ohledem na základní pravidla pro ochranu dobrých životních podmínek zvířat a zdraví spotřebitelů masa," uvedl soud EU. Dále zkonstatoval, že vlámské úřady usilovaly o "nalezení rovnováhy mezi zvláštními metodami porážky předepsanými náboženskými obřady a základními pravidly obsaženými v unijních nařízeních".
Související
Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu ohledně protiruských sankcí
Maďarsko prohrálo další soud s EU, týkal se protiimigrační politiky
Soudní dvůr EU , Muslimové , Belgie
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Místo, kde drží Madura, má k luxusu daleko. Na soudní líčení čekají najatí profesionálové
před 1 hodinou
Táhla kotvu po dně, dokud nenarazila na kabely. Finsko zadrželo sabotážní loď plující z Ruska
před 2 hodinami
Strach narůstá. Trump po Venezuele potvrdil zájem o Grónsko, Británie nepotvrdila, že by jeho anexi odsoudila
před 2 hodinami
Moskevské vysílání, udeřil Kupka. Fiala z SPD zpochybňoval ruskou vinu za Vrbětice
před 3 hodinami
Trumpův zásah ve Venezuele ztrapnil ruskou armádu. Další na řadě by měl být Putin, naznačil Zelenskyj
před 3 hodinami
Venezuela disponuje největšími zásobami ropy na světě. Trump je chce využít, čeká jej ale tvrdý střet s realitou
před 4 hodinami
Kolumbie, Mexiko, Kuba i Grónsko. Trump po zásahu ve Venezuele vyhrožuje dalším zemím
před 5 hodinami
Je po Venezuele na řadě Grónsko? Frederiksenová poslala Trumpovi ostrý vzkaz
před 6 hodinami
Rodríguezová obrátila. Po Trumpových hrozbách dalšími údery požaduje spolupráci s USA
před 7 hodinami
Počasí: Do Česka míří silné noční mrazy, příliš se neoteplí ani během dne
včera
Maduro stane před soudem už v pondělí. Dopadnete hůř než on, varoval Trump novou prezidentku
včera
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými mrazy. Teploty klesnou až na -16 stupňů
včera
Ulice Venezuely ztichly. Lidé se odvažují jen na nákupy, bojí se chaosu a rabování
včera
Operace USA ve Venezuele změní svět. Odstartuje dominový efekt
včera
USA přebírají kontrolu nad venezuelskými ropnými rezervami. Co to ve skutečnosti znamená?
včera
Zajme Rusko Zelenského nebo Čína vůdce Tchaj-wanu? Trumpovi kritici po odstranění Madura důrazně varují
včera
První detaily odhaleny: Madura zajaly jednotky Delta Force za podpory CIA, akce se připravovala měsíce
včera
Babiš prezidentovi navrhne Turka do čela ministerstva životního prostředí, potvrdil Havlíček
včera
Zásah ve Venezuele způsobil v USA a Británii politické zemětřesení. Starmer čelí vlně kritiky
včera
Svět s napětím sleduje dění ve Venezuele. Neskrývá znepokojení nad porušením státní suverenity
Světoví lídři reagují na dramatické události v Jižní Americe, kde Spojené státy během rozsáhlé vojenské operace zajaly venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Zatímco Washington oslavuje konec „narkoteroristického režimu“, značná část mezinárodního společenství vyjadřuje hluboké znepokojení nad porušením státní suverenity a mezinárodního práva. Celý svět podle BBC nyní s napětím sleduje, zda tento bezprecedentní krok povede k demokratické transformaci, nebo uvrhne region do dlouhodobého chaosu.
Zdroj: Libor Novák