Madrid - Exšéf diplomacie Evropské unie a někdejší generální tajemník NATO Javier Solana nedostal povolení pro vstup do Spojených států, protože před několika lety navštívil Írán. V USA se chtěl zúčastnit akce washingtonského institutu Brookings. Španělé nepotřebují do Spojených států vízum, do země je ale nemusí vpustit imigrační úředník.
Nepříjemnostem na hranicích se lze vyhnout vyplněním formuláře přes internet. Právě to udělal i Solana, jemuž ale systém vstup zamítl. Informoval o tom dnes španělský deník El País.
Podle americké ambasády v Madridu systém odmítne automaticky každého, kdo navštívil v posledních letech Írán, Irák, Sýrii, Súdán, Libyi, Somálsko či Jemen. Zamítnutí neznamená, že daná osoba nesmí vstoupit do USA, musí ale požádat o vízum. Jde o normu, kterou zavedl americký prezident Donald Trump.
Javier Solana byl šéfem NATO od prosince 1995 do října 1999, poté byl deset let šéfem diplomacie EU. V této funkci byl pro jednání světových mocností a EU o dohodě s Íránem o omezení jeho jaderného programu, od níž USA nedávno odstoupily. V Íránu byl Solana podle deníku El País naposledy v roce 2013 na inauguraci íránského prezidenta Hasana Rúháního.
Související
Bývalí diplomaté nesouhlasí s blízkovýchodním plánem USA, dokument podepsal i Schwarzenberg
Maďarsko zasáhla epidemie nacionalismu. Členem EU by se dnes nestalo, míní Solana
Javier Solana , USA (Spojené státy americké) , Španělsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
před 1 hodinou
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
před 2 hodinami
Tragédie na okraji Prahy. Do pole spadlo letadlo, dva lidé zemřeli
před 3 hodinami
Výhled počasí až téměř do konce června. Maxima budou stoupat jen pozvolna
před 4 hodinami
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
před 4 hodinami
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
před 6 hodinami
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
před 6 hodinami
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
před 7 hodinami
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
před 8 hodinami
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
před 9 hodinami
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
před 9 hodinami
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
před 10 hodinami
Trump sprostě řval na Netanjahua
před 11 hodinami
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
před 12 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
před 13 hodinami
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
včera
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
včera
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
včera
Je dobře, že Írán bude mlčet, raduje se Trump po přerušení rozhovorů
včera
Paris Saint Germain po roce opět slaví titul v Lize mistrů. Ve finále porazil Arsenal až na penalty
Stejně jako loni, tak i letos nese trofej pro vítěze nejprestižnější evropské klubové fotbalové soutěže Ligy mistrů jméno klubu Paris Saint Germain. Tento francouzský hegemon opět potvrdil, že patří k nejlepším mužstvům starého kontinentu. Zatímco v minulé sezóně si ve finále poradil s Interem Milán, tentokrát byl jeho finálovým soupeřem londýnský Arsenal. Ten se do finále Ligy mistrů podíval poprvé po 20 letech a doufal tak, že tentokrát se mu tuto trofej, která mu chybí do sbírky. Jakkoli dobře začali, stejně jako před dvaceti lety svůj náskok postupem času ztratili, tentokrát tedy až na penalty s Paris Saint Germain prohráli a nenavázali tak na svůj nedávný triumf v anglické Premier League.
Zdroj: David Holub