Brexit bez dohody se stává realitou? Z Londýna přicházejí rozporuplné signály

Londýn - Britský ministr mezinárodního obchodu Liam Fox naznačil, že šance na úspěch brexitového vyjednávání v Bruselu vidí pesimisticky. Naopak premiérka Theresa Mayová věří, že dokáže zajistit dohodu o odchodu své země z EU. Další kolo vyjednávání mezi zástupci Británie a Evropské komise se čeká příští týden.

"Nikdy jsem si nemyslel, že je to o moc víc než padesát na padesát, určitě ne o moc víc než šedesát na čtyřicet," odpověděl v neděli Fox v rozhovoru s The Sunday Times na otázku, jak vysoká je podle něj pravděpodobnost vystoupení Británie z EU bez uzavření patřičné dohody. Za špatné vyhlídky viní Fox "zatvrzelost" Bruselu.

Deník The Daily Telegraph dnes otiskl názory nejmenovaných vládních náměstků, podle nichž by neřízený brexit porušoval pravidla samotné EU. Odkazují přitom na osmý článek Lisabonské smlouvy, který stanovuje, že "Unie rozvíjí se zeměmi ve svém sousedství výsadní vztahy s cílem vytvořit prostor prosperity a dobrých sousedských vztahů, založený na hodnotách Unie a vyznačující se úzkými a mírovými vztahy spočívajícími na spolupráci".

Downing Street ale ujišťuje, že Mayová věří v dosažení "dobré dohody". "Dva roky firmám říkáme, že odchod bez dohody nenastane, a stále věříme, že je to velmi málo pravděpodobné, ale ta šance není nulová, takže se vláda musí připravit," citoval The Guardian zdroj z britské vlády.

Vystoupení Británie z EU je plánováno na 29. březen 2019, podle dosavadní dohody mezi oběma stranami ale bude následovat 21měsíční přechodné období, během nějž zřejmě budou v Británii stále platit unijní právní předpisy.

Související

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy