Tvrdý brexit? To je myšlenka natolik radikální, že nás vůbec netrápí, myslí si Francie

Paříž/Londýn - Vystoupení Spojeného království z EU není tak jednoduché, jak se zřejmě britským voličům hlasujícím pro něj mohlo na první pohled zdát. Reprezentant Francouzů žijících v Británii poslanec Alexandre Holroyd (En Marche!) upozorňuje, že pokud se aktuální politická situace nesklidní, nepodaří se dosáhnout finální dohody o brexitu, na čemž ale neztratí Paříž, nýbrž Londýn. Informoval o tom server Politico.eu.

Francouzská vláda už několikrát za sebou deklarovala, že se jí vůbec nezamlouvá myšlenka takzvaného tvrdého brexitu, protože se podle jejího názoru jedná o nejkrajnější řešení celého problému. Tajemník francouzského parlamentu zabývající se otázkou brexitu dokonce řekl, že varianta, o které se momentálně mluví, je nejen radikální, ale i neakceptovatelná.

Koaliční poslanec Alexandre Holroyd (La République En Marche) reprezentující zájmy Francouzů žijících ve Velké Británii v rozhovoru pro server Politico.eu řekl, že by nebylo správné tvrdit, že Paříž zaujala striktně odmítavý postoj vůči Londýnu, a že se francouzský prezident Emmanuel Macron stále ještě snaží být otevřený dialogu s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Důvod je prostý. Dobré vztahy mezi oběma zeměmi jsou jak v zájmu Francie a Británie, tak i celé Evropy. Londýn je však v nerovném postavení, protože by mu tvrdý brexit mohl přinést izolaci, což by nebylo z dlouhodobého hlediska dobré. Zřejmě se momentálně čeká, až Británie takříkajíc vychladne.

Myšlenka tvrdého brexitu, tedy bez vyjednávání, se dostala jak britským, tak i evropským politikům do hlavy poté, co jí britský ministr pro obchod Liam Fox deklaroval jako pravděpodobnou. V rozhovoru pro britský deník The Sunday Times řekl Fox, že šance tvrdého brexitu je 60:40. Německý europoslanec Manfred Weber z Evropské lidové strany řekl, že se mu současný vývoj vůbec nelíbí, a že nikomu neprospívá.

Radikální, že si to ani nedovedete představit

Nicméně poslanec Holroyd, který se už setkal jak s britskou premiérkou Mayovou, tak i s britským konzervativním politikem Davidem Lidingtonem za účelem diplomatického vyjednávání o dalším vývoji francouzsko-britských vztahů, deklaroval, že dosažení nějaké dohody je nevyhnutelné, a že je potřeba dát alespoň nějaký návrh, o němž by mohly diskutovat obě strany. "Upřímně řečeno se mi nechce věřit, že by Británie nebyla přístupná dialogu. Myšlenka tvrdého brexitu bez vyjednávání je tak radikální, že si to ani nedovedete představit," řekl francouzský koaliční poslanec Holroyd

Jedním z důvodů, proč si Francie myslí, že je Británie pouze psem, který štěká, ale nekouše, jsou ekonomické otázky. Pokud by Británie neprojevila smysl pro kompromis, Francii by to nijak výrazně nepoškodilo. Zatímco EU jako celek by ztratila v průměru 1,5 % HDP, tak v případě Francie by to bylo pouze 0,2 %, což není hodně. Podle analýzy Mezinárodního měnového fondu si Londýn tvrdým brexitem zahrává, ale doplatí na něj jenom on, protože díky němu ztratí 4 % svého HDP.

Ať už si Paříž o počínání Velké Británie myslí cokoliv, tak ve finálním vyjednávání o brexitu sehraje významnou roli. Tohoto názoru je bývalý britský ministr zahraničí William Hague, který v rozhovoru pro Telegraph uvedl, že mezi Francií a Británií to historicky vždy skřípalo, a že obě země se budou snažit, co nejvíc získat. Obecně vzato by se dalo říci, že je Francie tím největším problémem ve snahách o dosažení finální dohody o brexitu.

Hague z tohoto důvodu vyzval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby nejednal impulsivně, ale aby myslel takříkajíc na zadní kolečka. Přeci jenom je potřeba připomenout, že se Londýn a Paříž budou navzájem potřebovat, zejména když se USA pod vedením Trumpa ukazují jako nespolehlivý partner, a když Čína roste. O situaci v Turecku, na Blízkém východě a na Ukrajině nemluvě.

Související

Více souvisejících

Brexit Francie Velká Británie Theresa Mayová Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy