Brexit bez dohody? Nic takového není na pořadu dne, daň by byla příliš vysoká, tvrdí politici

Londýn - Myšlenka tvrdého brexitu, tedy bez dohody s kontinentální Evropou, neměla dlouhého trvání. Podle nedávno zveřejněných vládních dokumentů by něco takového bylo v naprostém rozporu s britskými zájmy, a tudíž se znovu objevují tendence vyjednávat. I kdyby měla Británie opustit volný trh a celní unii s tím, že ale bude mít vyjednané jisté bilaterální vztahy s EU, pak už nelze mluvit o té nejtvrdší variantě. Informoval o tom server Politico.eu.

Britský ministr pro brexit Dominic Raab, který nastoupil do čela tohoto resortu před šesti týdny, řekl ve čtvrtek, že vláda učiní vše, co je v jejích silách, aby případné selhání při vyjednávání o brexitu nepoškodilo jak zájmy firem, tak i občanů. Příprava na odchod země z Evropské unie bez dohody, tedy nejtvrdší forma brexitu, by byla sice jednodušší, ale zato velmi ztrátová. Myšlenka tohoto radikálního přístupu vyvstala poté, co britská premiérka Theresa Mayová prezentovala svou představu, která však pro mnohé euroskeptiky byla příliš kompromisní.

Nicméně představa těch nejzapálenějších příznivců brexitu je taková, že budou dělat ramena, ale když posléze dojde na skutečné lámání chleba, tak se stáhnou, a přestanou komunikovat s médii. Aby však ale nepůsobili jako zbabělci, vyřeší to tak, že odmítnou veškerá jednání, a že se budou snažit odejít z EU bez vyjednávání. Něco takového je nereálného. Velká Británie i během své existence mimo EU potřebuje mít dobré vztahy s kontinentální Evropou. Na USA s Donaldem Trumpem v Bílém domě se nemůže spoléhat a sousední Irsko je taktéž v EU.

Raab tento problém přiznal a uvedl, že by bylo ze strany Velké Británie nemoudré spoléhat se na dobrou vůli ze strany zbývajících 27 členských zemí. Ty si jsou velmi dobře vědomy, že je Londýn v nevýhodném postavení, a budou se snažit z něj vytřískat maximum. Řeči o brexitu bez dohody jim budou akorát hrát do karet.

Britské přípravy na odchod z EU bez vyjednávání momentálně stojí na dvou základních aspektech, a to finančních službách a hranicích mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Veškeré dokumenty hovoří jasně. Pouze v této oblasti jsou možné jednostranné kroky ze strany Velké Británie, ale daň za ně může být velmi vysoká. Pokud by nastal ten nejhorší scénář, tedy že veškeré dohody s EU padnou, pak by v nejlepším zájmu nás všech bylo, kdyby se od celé myšlenky brexitu upustilo, případně se Londýn snažil maximálně vyjít vstříc požadavkům kontinentální Evropy. V sázce by kromě eskalace napětí v Severním Irsku, které by se kvůli nevýhodnému postavení mohlo chtít připojit k Irsku, byly také peníze a důchody britských občanů.

Další úskalí tvrdého brexitu

Ministr pro brexit Dominic Raab kromě problémů se zdražením plateb, rizika znehodnocení libry a problémů s irskou hranicí zároveň přiznal, že by nebylo ani dobré, kdyby se Británie rozhádala s EU. Nyní má totiž maximální příležitost vytěžit z autonomie, jíž díky odchodu z EU získá, a to například právo určovat si sama svou azylovou politiku, a nemuset platit do společného rozpočtu EU. Samozřejmě je třeba připomínat, že nic není zadarmo. Například Norsko sice není v EU, ale má přístup k celní unii a volnému trhu výměnou za to, že musí víc platit. 

Obavy o další osud Velké Británie mimo EU jsou zatím velké, jednání selhávají, každý měsíc se objevují nové myšlenky a nápady, přičemž žádný z nich není výhodný pro obě strany, že se možná další vyjednávání posunou. Momentálně je to nastavené tak, že v březnu 2019 bude spuštěn článek 50, a Británie de jure opustí EU, ale de facto jí zůstane zachován status členského státu, včetně přístupu na volný trh a k celní unii. Do roku 2021 by mělo toto přechodné období skončit, a to dosažením finální dohody o brexitu. 

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy