Londýn - Žádná ze stran by neměla při jednáních o odchodu Británie z Evropské unie požadovat něco, co ta druhá nemůže přijmout. V prvním veřejném vystoupení po čtvrteční neformální schůzce prezidentů a premiérů zemí EU v Salcburku, kterou britská média označila za katastrofu a ponížení, to dnes řekla britská premiérka Theresa Mayová. EU si podle ní musí uvědomit, že premiérka nedovolí, aby se její země rozpadla a ani to, aby nebyla respektována vůle lidu vyjádřená v referendu v roce 2016.
"Nemůžeme přijmout nic, co by ohrozilo jednotu naší unie, stejně jako oni nemohou přijmout nic, co by ohrozilo jednotu jejich," řekla Mayová v projevu. Podle premiérky ovšem není přijatelné, aby EU odmítala návrhy Británie, aniž by předkládala alternativy.
Premiérka uvedla, že v jednáních o odchodu Británie z Evropské unie nastal pokrok, přesto ale zůstávají problémy, které je nutné vyřešit. Jednání jsou složitá, ale že taková budou, nikdy nezastírala, řekla. Zároveň zopakovala, že "žádná dohoda je lepší než špatná dohoda".
Za dva zásadní problémy v jednáních Mayová označila budoucí hospodářské vztahy EU a Británie po brexitu a uspořádání na hranici Severního Irska a Irské republiky, která zůstává členem EU.
Kdyby Británie zůstala součástí celní unie, byl by to podle Mayové výsměch referendu z roku 2016. Scénář, který by v praxi znamenal, že v celní unii zůstane Severní Irsko a mezi ním a zbytkem Spojeného království budou hraniční kontroly, Mayová nehodlá přijmout. "Podle mě je to něco, s čím by nesouhlasil žádný britský premiér," uvedla. Znamenalo by to totiž podle ní rozpad Spojeného království.
Británie podle Mayové navrhla řešení, které v Salcburku předseda Evropské rady Donald Tusk odmítl, aniž "by učinil protinávrh". "A tak jsme ve slepé uličce," řekla premiérka.
Tři miliony občanů Evropské unie žijící v Británii Mayová ujistila, že jsou v její zemi vítáni a i v případě, že Spojené království na konci března příštího roku opustí EU bez dohody. "Jste naši přátelé, naši sousedé, naši kolegové. Chceme, abyste zůstali," řekla.
Druhé ujištění ve svém projevu adresovala Mayová obyvatelům Severního Irska. "Uděláme vše pro to, abychom zabránili tvrdé hranici," uvedla s odkazem na možný přísný režim na hranici mezi Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, a Irskou republikou, která i po brexitu zůstává součástí EU.
"Nikdo nechce dobrou dohodu více než já, ale Evropské unii by mělo být jasné: Nezvrátím výsledek referenda, ani nerozdělím svou zemi," uvedla Mayová na závěr proslovu. Reagovala přitom zjevně na návrhy některých politiků včetně českého premiéra Andreje Babiše, aby se v Británii konalo druhé referendum o brexitu, a na návrh, aby Severní Irsko zůstalo na rozdíl od zbytku Spojeného království součástí celní unie.
Britský tisk výsledek čtvrtečního neformálního jednání prezidentů a premiérů EU v Salcburku označil za katastrofu a za ponížení premiérky Mayové.
Úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jenž v Salcburku britské politiky podporující brexit označil za lháře, kteří obalamutili své voliče, odmítl na dotaz agentury Reuters dnešní projev premiérky Mayové komentovat.
Kurz britské libry během premiérčina proslovu silně oslaboval. K dolaru ztrácela britská měna asi 1,5 procenta na 1,3076 USD, k euru pak asi 1,2 procenta na 1,1120 eura.
Související
Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili
Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky
Theresa Mayová , Brexit , Velká Británie , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zimní počasí dorazilo do Česka. Sněžit bude nejen dnes
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil aktualizaci jaderné doktríny své země jen dva dny poté, co jeho americký protějšek Joe Biden dal Ukrajině povolení využívat americké zbraně dlouhého dosahu k útokům na ruském území.
Zdroj: Libor Novák