Dohoda mezi Londýnem a Evropskou unií o brexitu je stále možná i přes nynější rozdílné pohledy na řešení otázky režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. V Bruselu to novinářům dnes vpodvečer řekla britská premiérka Theresa Mayová. Před tím, než s pohledem své země na stav jednání o britském odchodu z evropského bloku seznámí premiéry a prezidenty ostatních 27 unijních států, před novináři opakovaně zdůrazňovala "velmi dobrý pokrok" v rozhovorech od posledního neformálního summitu EU v září v Salcburku.
"Týmy pracovaly velmi tvrdě a dohodla se většina věcí ve smlouvě o vystoupení. Je zde stále otázka pojistky pro Severní Irsko. Ale věřím, že každý u jednacího stolu chce dosáhnout dohody," podotkla Mayová. Při intenzivní a těsné spolupráci to podle ní bude možné.
Mayová, která se dnes v Bruselu už sešla s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, bude nyní dvoustranně jednat s šéfem summitů EU Donaldem Tuskem. Následně v přítomnosti předsedy europarlamentu Antonia Tajaniho osloví své partnery z dalších zemí EU. Ti pak budou o svém společném postoji k nyní zablokovaným rozhovorům diskutovat u pracovní večeře už bez britské premiérky.
Také evropští politici v možnost dohody dál věří i přes nedělní krach, kdy britská strana odmítla text "rozvodové smlouvy" dohodnutý na expertní úrovni. Důvodem byl právě nesouhlas s podobou pojistky, která má zajistit neexistenci hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Ve své stávající podobě by totiž prakticky znamenala udržení Severního Irska v evropské celní unii, což Londýn odmítá.
Estonského premiéra Jüri Latase mrzí, že dohodu s britskou stranou se zatím nepodařilo nalézt. "Jsem ale dál přesvědčen, že tato dohoda je možná; náš cíl je najít řešení a cestu dál," poznamenal s tím, že významná je pokračující jednota všech ostatních 27 zemí unie. "Británie pro nás byla a je blízkým a významným partnerem," dodal.
Babiš v dohodu také věří
Český premiér Andrej Babiš také stále věří, že dohodu o brexitu je možné dojednat včas. Řekl to novinářům před začátkem bruselského summitu. "Já tomu věřím," řekl Babiš o dohodě, jejíž uzavření se oběma stranám kvůli několika přetrvávajícím sporným bodům stále nedaří. Český premiér je zvědavý na informace od hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera, který dnes hlavy států a šéfy vlád členských zemí seznámí se současným stavem jednání.
"Byly různé informace, pak byly jiné informace, tak je to na něm, co nám řekne," prohlásil Babiš v narážce na zprávy o údajném zásadním pokroku vyjednávajících expertů z minulého týdne, které však po nedělním jednání politiků vzaly za své.
Český premiér ocenil návrh na prodloužení přechodného období po britském odchodu o rok, s nímž podle zahraničních médií přišla Evropská komise jako s ústupkem vůči Londýnu. Premiérka Mayová však před jednáním nechtěla tuto možnost komentovat a podle BBC britská vláda nevolá po prodloužení přechodné lhůty do konce roku 2021. Británie totiž nehodlá ustoupit v otázce pojistky pro režim na irských hranicích, kterou unie výměnou za svůj vstřícný krok údajně požaduje.
Babiš těsně před začátkem summitu diskutoval o společných postojích s dalšími premiéry liberální frakce ALDE a sešel se s lídry států visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). K žádným zásadním změnám v názorech na brexitová vyjednávání podle něj nedošlo.
Související
Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili
Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky
Theresa Mayová , Brexit , EU (Evropská unie) , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
včera
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.
Zdroj: Libor Novák