Jestliže dosud byla britská premiérka Theresa Mayová vzhledem k odchodu své země z Evropské unie v nelehké situaci, po čtvrtečním unijním summitu to má ještě složitější. Ačkoli se někteří britští novináři shodují, že atmosféra byla v Bruselu pozitivnější než na zářijovém neformálním summitu EU v Salcburku, na domácí scéně se nyní Mayová podle médií octila pod palbou ze všech stran.
"Theresu Mayovou čeká nejnebezpečnější týden v úřadu poté, co rozzuřila všechny části své strany tím, že Bruselu učinila další ústupky," píše například deník The Times. Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové čeká doma Mayovou noční můra.
Hlavní příčinou je patrná ochota vlády akceptovat možnost prodloužení přechodného období po brexitu, jak nyní EU nabízí. Mayová nejdříve podle médií tuto ochotu vyjádřila ve středu večer v projevu k lídrům ostatních členských zemí Unie. Ve čtvrtek ráno tyto spekulace premiérka před novináři potvrdila, avšak s tím, že neočekává využití projednávané možnosti. Na odpolední tiskové konferenci už se ale z celé záležitosti snažila vycouvat.
Případné prodloužení přechodného období pochopitelně odsoudila ta část členů premiérčiny Konzervativní strany, která volá po rychlé a rázné rozluce s EU. Podle The Times ale náznaky Mayové pobouřily i konzervativní poslance na opačné straně debaty o brexitu. Myšlenku delšího přechodného období kritizovala také severoirská Demokratická unionistická strana, která v britském parlamentu podporuje menšinovou vládu konzervativců.
Proč se tedy Mayová rozhodla jednat způsobem, který se jeví téměř jako "politická sebevražda"? Podle zdrojů politického reportéra bulvárního deníku The Sun Toma Newtona Dunna se premiérka domnívá, že je to možná poslední cesta, jak zachránit vyjednávání s EU. Downing Street se prý obává, že unijní "sedmadvacítka" nemá daleko od toho, aby na rozhovory zkrátka rezignovala.
Další vlnu pobouření britských zákonodárců pak vyvolala vyjádření vlády, která naznačují, že slibované "smysluplné hlasování" v parlamentu o rozvodové dohodě bude nakonec jen volbou ve stylu "všechno nebo nic", v níž nebude prostor pro dodatky. Web inews vysvětluje, že takový vývoj by mohl zabránit poslancům v tom, aby donutili vládu znovu otevřít vyjednávání s Bruselem nebo vypsat o předložené dohodě referendum.
Jistých pozitivních signálů se Mayová dočkala alespoň z Bruselu, kde se vyjádření unijních představitelů nesla ve smířlivějším duchu než v září v Salcburku. Deník The Guardian také píše, že lídři EU se připravují podpořit premiérku ve snaze utvořit v parlamentu "koalici rozumných", která by zabránila zamítnutí dohody s Bruselem.
"Myslím, že kde je vůle, tam je i cesta," řekla německá kancléřka Angela Merkelová a zdůraznila, že EU musí využít všechny možnosti ve snaze uzavřít dohodu, která bude mít u britských zákonodárců šanci. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker podle The Guardian unijním státníkům řekl, že Mayová s prosazením dohody v britském parlamentu potřebuje pomoc.
Nejnovější vývoj v jednáních kolem brexitu zároveň přiživil debaty o možných snahách premiérku Mayovou sesadit. "Obávám se, že nyní ztrácí důvěru kolegů všech názorových odstínů," řekl konzervativní poslanec a bývalý ministr Nick Boles. Podle reportéra Newtona Dunna ale Mayovou v čele vlády může udržet i skutečnost, že konzervativci nemají žádného alternativního lídra se širokou podporou ve straně. "Theresa Mayová je tenkou náplastí, která v současné chvíli drží celou strukturu pohromadě," řekl novinář ve vysílání rozhlasové stanice BBC.
Související
Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili
Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky
Theresa Mayová , EU (Evropská unie) , Brexit , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
včera
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.
Zdroj: Libor Novák