Kdyby se konalo další referendum o Evropské unii, Britové by odhlasovali, že v nynější osmadvacítce zůstanou. Vyplývá to z průzkumu pro stanici Channel 4, který byl dnes zveřejněn. Pro setrvání v unii by se vyslovilo 54 procent voličů, proti by bylo 46 procent dotazovaných, ukázal průzkum společnosti Survation.
Britové se v dosud jediném referendu 23. června 2016 vyslovili pro odchod z Evropské unie. Pro brexit hlasovalo 51,9 procenta voličů, což bylo přibližně 17,4 milionu lidí. Britská premiérka Theresa Mayová již několikrát odmítla, že by se o brexitu mohlo hlasovat znovu.
Zastánci brexitu uvádějí, že již předchůdce Mayové David Cameron během kampaně před hlasováním říkal, že rozhodnutí bude konečné a nepůjde ho nijak zvrátit. Proto by premiérka měla pokračovat v řešení odchodu země z Evropské unie.
Podle druhého tábora ale vize Mayové ohledně brexitu nebyly součástí tehdejšího hlasování v roce 2016 a veřejnost by tak měla dostat ještě jednu možnost hlasovat teď, když už jsou známé podmínky odchodu z EU.
Společnost Survation pro průzkum vyzpovídala po internetu 20 tisíc lidí. Průzkum se uskutečnil mezi 20. říjnem a 2. listopadem.
Vystoupení Británie z EU je plánováno na 29. března 2019. Dohoda o odchodu stále není dořešená, podle Mayové už nicméně panuje shoda na 95 procentech textu. Nedořešená zůstává zejména otázka režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.
Související
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
Velká Británie , Brexit , průzkumy
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda
před 1 hodinou
Timmy je volný. Velryba uvízlá v Německu se dostala na svobodu
před 1 hodinou
BBC: V USA bují znepokojivý trend. Obchodníci sázejí miliony pár minut před zásadním oznámením Trumpa
před 2 hodinami
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Blíží se vlny tsunami, úřady zahájily evakuaci
před 3 hodinami
Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU
před 3 hodinami
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
před 4 hodinami
Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou
před 4 hodinami
Rozsáhlý požár v Brně. Hoří sklad výrobků z plastu, lidé nemají větrat
před 5 hodinami
Příměří se hroutí. USA zadržely íránský tanker, Teherán poslal na americká vojenská plavidla drony
před 6 hodinami
Počasí bude jako na houpačce, naznačuje předpověď na tento týden
včera
StarDance nevynechá ani tentokrát. Prágr je posledním potvrzeným účastníkem
včera
Tenistce Vondroušové hrozí velký problém. Může dostat až čtyřletý trest
včera
Daňová přiznání už jsou přijímána jen elektronicky. Čas máte do začátku května
včera
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
včera
S diskařem Bugárem se loučili Šebrle, Kratochvílová či Fibingerová
včera
Pátrání po exmanželce bývalého prince Andrewa je u konce. Našli ji v zahraničí
včera
Klempíř prozradil, co si myslí o StarDance v ČT. Argumenty ministra ale pokulhávají
včera
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
včera
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
včera
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
Ministerstvo zdravotnictví či hygienici se zabývají případem nebezpečné výživy pro děti, která se objevila zejména v sousedním Rakousku. Sklenice ale byly zajištěny i v Česku a na Slovensku, přiznala firma HiPP.
Zdroj: Jan Hrabě