Vzít si zpět kontrolu nad financemi, zákony či hranicemi. Takový byl hlavní argument, kterým britské voliče přesvědčovali politici prosazující odchod své země z Evropské unie. Po předložení návrhu brexitové dohody se však objevují pochybnosti, zda se tato vize promění ve skutečnost. Zpravodajská společnost BBC proto v analýze rozebrala, co předběžná dohoda o klíčovém motivu navrácení kontroly prozrazuje. Uvádí, že o takovém stavu lze uvažovat až po přechodném období, které přitom může pokračovat i po roce 2020.
Co se týče peněz, zabývá se brexitová dohoda příspěvky Británie do rozpočtu EU. V konečném součtu Londýn každý rok stojí asi devět miliard liber (265 miliard korun). Až Británie na konci března 2019 EU opustí, bude během přechodného období odvádět srovnatelné částky. Navíc bude muset pokrýt vyrovnání svých dřívějších závazků ve výši přibližně 39 miliard liber (přes 1,1 bilionu korun). A pokud dojde k prodloužení přechodného období, bude pokračovat i odvádění některých příspěvků.
Premiérka Theresa Mayová v minulosti uvedla, že jakékoli prodloužení by bylo pouze na několik měsíců, avšak předběžná dohoda žádný nejzazší termín nestanoví. Píše se v ní pouze, že jakýkoli postup bude muset schválit jak Londýn, tak členské státy EU. Až ale přechodné období skončí (nehledě na to, zda bude uplatněna severoirská pojistka), Británie už vysoké příspěvky do unijního rozpočtu nebude muset platit. Proto premiérka a její zastánci tvrdí, že rozvodová dohoda umožňuje zemi opět převzít kontrolu nad svými financemi.
Podobná je situace ve věci kontroly nad hranicemi. Po přechodném období bude moci Británie vytvářet vlastní imigrační politiku a rozhodovat o tom, kdo může na jejím území pobývat a pracovat. Mayová tudíž může ohlašovat, že Británie si vezme zpět kontrolu nad svými hranicemi a země již nebude podléhat evropskému režimu volného pohybu osob.
Otázka nezávislosti na evropském právu je o něco složitější. "Neodcházíme z Unie, jen abychom se vrátili pod jurisdikci Soudního dvora EU. To se nestane," řekla na předloňském sjezdu Konzervativní strany premiérka Mayová. Ovšem během přechodného období se Británie bude muset řídit veškerými evropskými zákony a pravomoci evropského soudu podléhat bude.
Odpůrci premiérky jako bývalá ministryně práce Esther McVeyová uvádí, že tato situace dělá z Británie zemi podřízenou zákonům, které už nemůže spoluutvářet. Navíc při eventuálním prodloužení přechodného období by trvání jurisdikce Soudního dvora EU rovněž pokračovalo. Pokud by došlo na zavedení záložního plánu pro hranici mezi Irskem a Severním Irskem, o sporech Británie s členy EU by rozhodovala arbitrážní komise. Tento panel by ale jakoukoli záležitost týkající se interpretace evropského práva opět musel předat unijnímu soudu.
V neposlední řadě si Britové od opuštění EU slibovali možnost nezávisle uzavírat smlouvy o volném obchodu se třetími zeměmi. Utváření samostatné obchodní politiky se opět váže na konec přechodného období a dohody o výměně zboží by nepřicházely v úvahu ani za současné podoby severoirské pojistky.
Pakliže by toto opatření dojednané ve snaze zabránit kontrolám na hranici mezi Irskem a Severním Irskem jednou nabylo platnost, Británie by od něj nemohla sama odstoupit. McVeyová a další politici se proto obávají, že by Británie mohla v tomto vztahu zůstat uvězněna.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
před 30 minutami
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
před 55 minutami
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
před 1 hodinou
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
před 2 hodinami
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
před 2 hodinami
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
před 3 hodinami
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
před 3 hodinami
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
před 4 hodinami
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
před 4 hodinami
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
před 5 hodinami
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
před 5 hodinami
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
před 6 hodinami
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
před 6 hodinami
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
před 7 hodinami
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
před 8 hodinami
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
před 8 hodinami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 8 hodinami
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 9 hodinami
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
před 9 hodinami
Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml
Rusko varovalo, že použití amerických raket dlouhého doletu proti jeho území vyvolá „odpovídající a hmatatelnou“ reakci. Podle ruského ministerstva zahraničí by takový útok znamenal přímé zapojení Spojených států a jejich spojenců do bojů proti Rusku. Uvedl to server BBC s tím, že rozhodnutí USA je klíčovým momentem války.
Zdroj: Libor Novák