Španělské problémy s dohodou o brexitu byly den před summitem vyřešeny

Necelý den před začátkem mimořádného summitu EU, na kterém mají premiéři a prezidenti sedmadvaceti zemí potvrdit dohodu o vystoupení Británie z bloku, se podařilo vyřešit námitky, které kvůli Gibraltaru na poslední chvíli vzneslo Španělsko. Potvrdili to nejprve diplomaté a poté i španělský premiér Pedro Sanchéz.

Britská vláda v krátkém prohlášení uvedla, že článek smlouvy o brexitu, se kterým mělo Španělsko problém, nijak nepředurčuje územní rozsah v budoucnosti uzavíraných smluv mezi Velkou Británií a Evropskou unií.

Španělský premiér v Madridu odpoledne prohlásil, že EU a Británie ohledně Gibraltaru přijaly požadavky jeho vlády. Na summitu hodlá dohodnuté podmínky brexitu podpořit.

Španělé v minulých dnech na poslední chvíli zdramatizovali přípravu nedělní vrcholné schůzky požadavkem jasné garance toho, že jakékoliv budoucí dohody týkající se Gibraltaru budou dojednávány přímo mezi Madridem a Londýnem.

Dnešní řešení, na jehož vzniku pracovali diplomaté přes noc, tak znamená zelenou pro summit v neděli dopoledne. Šéf vrcholných unijních schůzek Donald Tusk okamžitě poslal do hlavních měst příslušnou pozvánku.

Napsal v ní, že sedmadvacítka obstála v testu jednoty a solidarity. Premiérům a prezidentům doporučí podpořit dokumenty související s britským odchodem na konci března 2019.

V Bruselu ještě dnes v podvečer jedná s Tuskem i šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem britská premiérka Theresa Mayová.

Problém měla španělská vláda s článkem 184 návrhu dohody, který v zásadě velmi obecně uvádí, že EU a Británie mají zájem v budoucnu v dobré víře a rychle uzavřít dohody o budoucích vztazích tak, aby mohly začít platit ihned po konci přechodného období.

Britská vláda nyní veřejně článek interpretovala v tom smyslu, že se v něm nikde nehovoří o územním rozsahu podobných smluv a nikde v něm tedy nestojí, že se musí týkat stejných území jako samotná smlouva o brexitu. Ta se totiž pochopitelně vztahuje i na Gibraltar.

Britský velvyslanec při EU Tim Barrow zároveň v doprovodném dopise zdůraznil, že interpretace nemění nic na postoji britské vlády, která hodlá o budoucích smlouvách vždy vyjednávat jménem všech území, za jejichž vnější vztahy je odpovědná.

Smlouva o vystoupení definuje samotné podmínky odchodu Británie, týká se práv občanů, finančního vyrovnání, obsahuje pojistku pro udržení volné hranice mezi Irskem a Severním Irskem a další body.

Dohoda také ustavuje přechodné období do konce roku 2020, které může být "o rok či dva" prodlouženo. Právě v této době chtějí EU a Británie uzavřít klíčové smlouvy o budoucích ekonomických či bezpečnostních vztazích - jejich územní rozsah ovšem ke klidu španělského premiéra není nijak předem definován.

Související

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Summit EU Brexit Španělsko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 52 minutami

před 1 hodinou

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo

Dramatické chvíle se v uplynulých dnech odehrály na hradu Windsor, kde tou dobou pobývali princ William a princezna Kate se svými dětmi. Do areálu totiž pronikli kriminálníci, kterým se navíc podařilo uniknout, aniž by byli dopadeni. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy