Sobotní protesty proti zvyšování cen pohonných hmot ve Francii skončily velkými materiálními škodami a zraněním více než 130 lidí. V Paříži byl kromě jiného poškozen interiér Vítězného oblouku a památka dnes zůstane pro veřejnost zavřená. Prezident Emmanuel Macron svolal na dnešek mimořádnou schůzi vládních činitelů a ihned po svém návratu ze summitu skupiny G20 v Argentině zamířil k Vítěznému oblouku, aby si prohlédl škody. Ministr vnitra Christophe Castaner nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu, informoval francouzský tisk.
Vládní mluvčí Benjamin Griveaux řekl, že vláda posuzuje všechny způsoby, jak zabránit dalším protestům. Mluvčí ale vyloučil, že by vláda změnila dosavadní kurz. Dnes se přihlásila skupina, která se označuje za mluvčí demonstrujících, a nabídla vládě dialog.
Francouzi od 17. listopadu protestovali v sobotu už potřetí v rámci hnutí takzvaných žlutých vest nejen kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, ale i kvůli dalším vládním opatřením. K sobotním akcím se připojilo v celé zemi na 75.000 lidí, zranění utrpělo podle policie 133 lidí a ze 412 předvedených osob policie ponechala 378 ve vazbě. Mezi zraněnými je 23 policistů.
Hlášeny jsou značné materiální škody a pozorovatelé události označují za nejhorší občanský nepokoj ve Francii za více než desetiletí. Dnes protesty pokračovaly na západě země, v Bretani, kde demonstranti blokují přístup k firmě, která zásobuje více než 170 restaurací. Problémy jsou i v departementu Var na jihu země.
Tense stand-off between French riot police and protesters wearing yellow vests are blocking roads throughout the centre of Paris, here on the Rue de Rivoli. Tear gas and water cannon being fired by officers trying to take back control #f24 #GiletsJaune pic.twitter.com/EvGNGfC8C0
— Catherine Norris-Trent (@cntrentF24) 1. prosince 2018
Deset zástupců žlutých vest v týdeníku Le Journal du Dimanche vládě nabídlo dialog. "Buďme zodpovědní a nabídněme vládě, jak z této krize vyjít. Jsme skupina občanů, která je čestným zastoupením Francie, jež trpí a cítí se být zanechaná na pospas. Chceme být mluvčími konstruktivní zloby," napsala skupina, jež se chce distancovat od radikalizace a která tvrdí, že za žlutými vestami stojí 80 procent Francouzů. Griveaux řekl, že je vláda připravena se zástupci žlutých vest hovořit.
Hnutí zaznamenalo největší podporu první den protestu. Tehdy, 17. listopadu, na manifestace přišlo 282.000 lidí, ve druhém případě jich bylo 106.000 a z toho asi 8000 v hlavním městě.
V sobotu se k protestujícím se připojily skupiny maskovaných mužů, z nichž někteří měli tyče a sekery. V Paříži převraceli a zapalovali automobily. "Musíme přemýšlet o opatřeních, která zabrání tomu, aby se to opakovalo," řekl Griveaux.
Macron svolal na dopoledne schůzku s premiérem Édouardem Philippem a Castanerem.
Ředitel centra pro národní památky Philippe Bélaval v sobotu zveřejnil video z Vítězného oblouku, u nějž se protesty také odehrávaly. Ze záběrů je patrné, že je interiér poškozen. Zvenčí je Vítězný oblouk popsán černým sprejem. Bélaval oznámil, že památka zůstane dnes pro veřejnost uzavřena, aby mohla být co nejrychleji uvedena do pořádku.
Francouzský tisk dnes probírá sobotní události a uvádí, že Castaner ve svém dnešním projevu nevyloučil, že sáhne i k výjimečnému stavu. Ministr také pochybuje o tom, že ti, kteří rabovali a ničili, byli skuteční členové hnutí žlutých vest. K hnutí se zřejmě připojili radikálové. Mezi 287 zatčenými je podle něj nicméně málo lidí, které lze označit za výtržníky. "Žluté vesty se nechaly zahltit profesionálními vandaly, kteří ale umí utéct a uniknout zatčení" řekl ministr.
V Paříži bylo k zásahům povoláno 5000 policistů a novináři se ptají, zda to nebylo málo. Mnozí z policistů přiznali, že byli v sobotu vyčerpaní a že se cítili být ohroženi, protože měli pocit, že jich není dostatečné množství.
Mimo Paříž bylo nejvíc problémů hlášeno z měst Puy-en-Velay, Tours, Tarbes, Marseille a Dijon. Úřady zatím nejsou schopné škody vyčíslit.
Související
Evropou prošly prvomájové demonstrace. V Německu a Francii zasahovala policie
Paříží prošlo přes 180 tisíc lidí. Pochodu proti antisemitismu se Macron nezúčastnil
demonstrace ve Francii , Francie , Paříž , Emmanuel Macron
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
před 1 hodinou
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
před 1 hodinou
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
před 2 hodinami
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
před 3 hodinami
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
před 4 hodinami
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Aktualizováno před 4 hodinami
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
před 5 hodinami
Očekávalo se důležité oznámení o boji s počasím. Biden ho zrušil
před 7 hodinami
Počasí nebude v dalších dnech o nic lepší. Náledí vystřídá ledovka
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů.
Zdroj: Libor Novák