Muž podezřelý z přípravy útoku na redakci Charlie Hebdo byl zadržen v Džibutsku

Osoba podezřelá z naplánování teroristického útoku na Charlie Hebdo z roku 2015 byla zatčena v africkém Džibutsku. Podezřelý Peter Cherif bude převezen do Francie, kde bude vyslýchán.

Podle deníku The Guardian byl v Džibutsku zadržen Peter Cherif, který je také známý jako Abú Hamza. Francouzské úřady ho považují za možného strůjce teroristického útoku v redakci týdeníku Charlie Hebdo v roce 2015. Agentura Reuters pak cituje nejmenovaný zdroj, podle kterého byl zadržen již v neděli.

Francouzská ministryně obrany Florence Parly řekla pro rádio RTL: „Ukazuje to, že boj proti terorismu je dlouhodobou záležitostí, a že se výsledky objeví, pokud se mu budeme důsledně věnovat.“ Cherif je podle ní s útokem jednoznačně spojen. "Je to velmi dobrá zpráva, protože tento terorista hrál důležitou roli při plánování střelby v Charlie Hebdo."

K útoku na redakci satirického časopisu došlo 7. ledna 2015. Celkově zemřelo 12 lidí, dalších 10 bylo zraněno. Oba teroristé byli později zabiti v přestřelce s ozbrojenými složkami.

Den po masakru v redakci časopisu zaútočil známý obou bratrů, Amedy Coulibaly, na neozbrojenou policistku. Potom vnikl do košer hypermarketu, kde zastřelil čtyři další oběti a následně držel rukojmí. Policie ho nakonec zneškodnila, při pokusu o osvobození však zemřeli další čtyři rukojmí.

Peter Cherif byl jedním z nejhledanějších francouzských teroristů a byl na útěku od roku 2011. Podobně jako mnoho dalších útočníků má i on za sebou historii kriminálníka, včetně případu ozbrojené loupeže.

Už v roce 2004 byl zadržen Američany v irácké Falůdži, kde byl zraněn v boji na straně Al-Kájdy. V roce 2007 však uprchl a odcestoval do Sýrie. Sám se později vydal francouzským úřadům, nicméně v roce 2011 opět uprchl.

Podle informací francouzských tajných služeb se následně skrýval v Jemenu, kam také pozval bratry Kouachiovi, kteří později v redakci útočili. V Jemenu měli projít bojovým výcvikem. Před útokem s nimi měl být Cherif v kontaktu, zatím však není jasné jakou roli vlastně v celé operaci sehrál.

Související

Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo

Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo

U příležitosti šestiletého výročí teroristických útoků na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami, při nichž zahynulo 17 lidí, se dnes v Paříži v omezeném počtu sešli francouzští představitelé na neokázalém pietním obřadu, informovala agentura AFP. Jde o první připomínku útoků z ledna 2015 od doby, kdy soud v Paříži v polovině prosince vynesl rozsudky nad víc než desítkou spolupachatelů útoků.
Advokátka Aliho Rizu Polata

Spolupachatel útoku na Charlie Hebdo dostal 30 let vězení

V procesu se spolupachateli útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo v roce 2015 dnes soud poslal hlavního obžalovaného Aliho Rizu Polata na 30 let do vězení. Stejný trest vyměřil také družce jednoho ze zabitých atentátníků Hayat Boumeddieneové.

Více souvisejících

Charlie Hebdo Terorismus Francie Paříž afrika

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Počasí o víkendu: Meteorologové slibují tropický závěr týdne

Jak probíhající týden začal, tak také o víkendu vyvrcholí. Meteorologové předpokládají, že v neděli dosáhnou nejvyšší teploty opět tropických hodnot. Teploměr ukáže až 33 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy