Premiérka Theresa Mayová a další představitelé britské vlády se dnes scházeli se zástupci různých skupin poslanců ve snaze nalézt východisko z brexitového patu. Ten nastal, když Dolní sněmovna tento týden odmítla dohodu o britském odchodu z Evropské unie připravenou britskými a unijními vyjednavači. Vícero účastníků označilo rozhovory za konstruktivní, avšak významný pokrok zatím na obzoru není. Lídr opozice Jeremy Corbyn podmiňuje schůzku s premiérkou vyloučením brexitu bez dohody, Mayová vzkázala, že mu vyhovět nemůže. Na neřízený odchod z evropského bloku se tak Británie i zbylé země EU připravují se stále větší intenzitou, britská armáda by mohla v únoru povolat zálohy.
Po úterním odmítavém hlasování dolní komory britského parlamentu předloží premiérka v pondělí poslancům usnesení s návrhem dalšího postupu. V úterý 29. ledna budou o doporučení poslanci debatovat a hlasovat. Mayová má také v plánu telefonicky hovořit s lídry Evropské unie.
K jednání o dalším vývoji kolem brexitu vyzvala premiérka politiky všech britských parlamentních stran s tím, že by měli "odložit vlastní zájmy". Od středečního večera se členové vlády scházejí s kritiky stávající brexitové dohody z řad stranických kolegů i s lídry menších opozičních stran. Rozhovory se kromě Downing Street vedou také na úřadu vlády, kam dnes podle britských médií zavítali i nejméně čtyři labourističtí poslanci.
Někteří účastníci dnešních rozhovorů i mluvčí premiérky Mayové označili jednání za konstruktivní. Zatím se však neobjevily signály, zda je premiérka připravena změnit své plány. Opozice požaduje vyloučení neřízeného brexitu či podporu pro nové referendum, euroskeptické křídlo Konzervativní strany a severoirská DUP, o níž se vláda opírá, zase prosazují změny kontroverzní severoirské pojistky.
Pozvánku k jednání o dalším postupu zatím odmítá lídr labouristů Corbyn, který nabídku označil za "trik". Brexitová dohoda, kterou poslanci odmítli, je podle něj mrtvá a měly by se konat předčasné volby. Pokud volby nebudou, nechávají labouristé podle svého předsedy na stole stále všechny možnosti, a to včetně druhého referenda o brexitu. Podle průzkumu agentury YouGov by v něm nyní zvítězili poměrem 56 ku 44 procentům hlasů zastánci setrvání Británie v EU.
Mayová dnes v dopise Corbynovi vzkázala, že "není v moci vlády" vyloučit neřízený brexit a vyhovět tak jeho podmínce pro zahájení dialogu. Prý by s ním však ráda jeho návrhy probrala. "Nezbývá mnoho času, než 29. března opustíme EU, takže cestu vpřed je potřeba nalézt rychle," napsala.
Vzhledem k situaci v Británii se země evropské sedmadvacítky začínají stále intenzivněji připravovat na to, že Spojené království opustí EU bez jakékoli dohody. Jednotlivé státy chystají nové zákony a přijímají nové zaměstnance, zejména do celní správy. Například Francie dnes spustila pohotovostní plán a podle vlády investuje 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč) do francouzských přístavů a letišť.
Návrh zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v ČR v případě neřízeného brexitu, připravila i česká vláda. Zrychlené projednání zákona se nechystá vetovat žádná ze sněmovních stran. Ministr vnitra Jan Hamáček předpokládá, že by o něm tak mohla Sněmovna hlasovat už příští týden. V Česku žije podle odhadů na 8000 Britů.
Členským zemím dnes nabídla pomoc s přípravami na brexit bez dohody i Evropská komise. Její zástupci jsou připraveni navštívit hlavní města 27 zemí bloku, aby domluvili podrobnosti a koordinaci.
V Británii jsou podle místních médií přípravy na chaotický brexit rovněž v plném proudu. Ministerstvo obrany dnes oznámilo nový rozkaz, který umožňuje od 10. února povolat do služby armádní zálohy kvůli realizaci krizových plánů. Reportér televize ITV Paul Brand uvedl, že situace ve státní správě připomíná druhou světovou válku.
Britský tisk v reakci na odmítnutí brexitové dohody a následné hlasování o důvěře vládě, které kabinet Mayové přečkal, píše dnes o brexitovém patu, paralýze a uvíznutí na mrtvém bodu. Řada listů si všímá vyhroceného sporu mezi Mayovou a Corbynem. Podle evropských médií nejistota kolem brexitu škodí nejen Británii, ale celé EU. Některé listy vyzývají k odsunutí jeho termínu.
Japonská společnost Hitachi mezitím zmrazila projekt výstavby jaderných reaktorů ve Walesu a zastavila i práce na dalším projektu v Oldbury-on-Severn v Anglii za tři biliony jenů (628 miliard Kč). Podle zdrojů agentury Reuters je na vině kromě rostoucích stavebních nákladů i chaos kolem brexitu, který britské vládě zabránil projektu účinně pomoci.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Theresa Mayová , EU (Evropská unie) , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 8 minutami
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
před 43 minutami
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
před 1 hodinou
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
před 2 hodinami
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
před 2 hodinami
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
před 3 hodinami
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
před 4 hodinami
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
před 4 hodinami
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
před 5 hodinami
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
před 6 hodinami
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
před 7 hodinami
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
před 7 hodinami
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
před 8 hodinami
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
před 8 hodinami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 8 hodinami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 9 hodinami
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 9 hodinami
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 9 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
před 10 hodinami
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
před 11 hodinami
Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní
ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle.
Zdroj: Libor Novák