Odpůrce vlády narušil tryznu za zemřelého prezidenta Kaczyńského, křičel na jeho bratra

Odpůrce polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) dnes narušil tradiční pietní akt za zemřelého polského prezidenta Lecha Kaczyńského a 95 dalších lidí, kteří před více než devíti lety zahynuli při leteckém neštěstí v ruském Smolensku. Muž vylezl na památník obětem katastrofy a křičel na exprezidentova bratra a zároveň předsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského, aby ohledně této tragédie přestal klamat polský národ, informovala agentura AP.

Incident se odehrál ve chvíli, kdy Kaczyński a další členové PiS pokládali k památníku květiny. Aktivista vyběhl na kamenný památník připomínající schodiště a vyvěsil transparent s nápisem parafrázujícím známý nacistický slogan: "Jeden národ, jedna říše, jeden Kaczyński? Ne!!". Křičel u toho na předsedu strany a další přítomné, aby přestali klamat lidi ohledně příčin smolenské tragédie.

Kaczyński je spolu s mnoha představiteli PiS přesvědčen, že katastrofa letounu ve Smolensku nebyla dílem nešťastné shody okolností, ale dlouhodobě připravovaného spiknutí. Ukazují především na Rusko, které prý mělo zájem na smrti tehdejšího prezidenta a elity polské politiky i generality, jež v letadla zahynula. Za spoluviníky katastrofy označují také expremiéra Donalda Tuska a jeho tehdejší liberální vládu, jejíž členové na palubě letadla nebyli.

Letečtí vyšetřovatelé konstatovali, že příčinou pádu stroje bylo lidské selhání při přistávání za špatné viditelnosti a na nedostatečně vybaveném letišti.

Policie protestujícího muže zatkla. Podle mluvčího varšavské policie Sylwestera Marczaka byl aktivista zadržen a převezen k výslechu na policejní stanici kvůli podezření z rušení veřejného pořádku. Pokud bude odsouzen, hrozí mu pokuta či trest veřejně prospěšných prací.

Jaroslaw Kaczyński pořádá tryzny u památníku svého zesnulého dvojčete a další lidí, kteří zahynuli při letecké katastrofě z 10. dubna 2010, každý měsíc. Tato shromáždění loni nahradila smuteční pochody, které podle agentury AP pomáhaly utužovat podporu pro vládní stranu, zároveň ale přitahovaly veřejnou kritiku.

Související

Lech Kaczyński

Polsko dal řeší tragédii, při které zemřel Kaczyński. Chce zatknout dispečery

Soud ve Varšavě rozhodl, že mají být zatčeni tři ruští dispečeři, kteří řídili provoz na letišti v západoruském Smolensku 10. dubna 2010, kdy se tam při pokusu o přistání zřítil stroj s tehdejším polským prezidentem Lechem Kaczyńským na palubě. Informoval o tom pravicový portál wPolityce.pl, podle kterého to znamená, že prokuratura bude moci na trojici dispečerů vydat mezinárodní zatykač.
Jaroslaw Kaczyński na misi s premiéry Česka, Slovinska a Polska na Ukrajině (15.3.2022).

Kaczyński: Rusko může za leteckou katastrofu u Smolenska, mám důkazy

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński dnes obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska, při které přesně před 12 lety zahynul jeho bratr-dvojče, tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a spolu s ním dalších 95 členů delegace a posádky vládního letadla. Kaczyński slíbil "velice brzy" předložit důkazy pro svá tvrzení.

Více souvisejících

Lech Kaczyński Polsko Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 30 minutami

před 56 minutami

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 2 hodinami

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Políček mezinárodnímu právu: Švýcarsko zamítlo rozhodnutí evropského soudu o klimatu

Dolní komora švýcarského parlamentu ve středu hlasovala proti návrhu, který by Švýcarsko zavázal k intenzivnějšímu boji proti globálnímu oteplování. Tento krok by mohl povzbudit další země k odporu vůči vlivu mezinárodních soudů, uvedl server Swiss Info.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy