Francouzská policie pátrá po podezřelém jako pravděpodobném strůjci páteční exploze zřejmě podomácku vyrobené výbušniny v centru francouzského města Lyon, při které utrpělo lehká zranění 13 lidí. Policie zatím nedává přednost žádné hypotéze ohledně profilu a motivů pravděpodobného pachatele, uvedla dnes agentura AFP. Podezřelý je podle stanice BFMTV stále na útěku.
Policie zveřejnila zrnitou fotografii muže, který před jedním z místních pekařství balíček s výbušninou zanechal. Podezřelý měl na sobě sluneční brýle, černé tričko s dlouhým rukávem a světlé kraťasy a vedl jízdní kolo. Policejní zdroj agentuře AFP sdělil, že hledanému je kolem 30 let. Policie se obrátila na občany, aby jí v pátrání po dotyčném pomohli. Varovala, že může jít o nebezpečnou osobu. Neví se, zda je či není ozbrojená.
"V Lyonu máme poměrně rozsáhlé monitorování ulic kamerami. Je (na jejich záběrech) vidět osoba přijíždějící a odjíždějící na kole a také zřejmě budeme mít svědky, což by mohlo vyšetřování posunout kupředu," řekl novinářům po návratu z Japonska starosta Lyonu a bývalý ministr vnitra Gérard Collomb.
Případ začalo vyšetřovat protiteroristické oddělení pařížské prokuratury. Čin ale zatím za terorismus označen nebyl.
"Je ještě příliš brzy na to říci, zda lze tento čin označit za teroristický útok," řekla v pátek večer francouzská ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová.
Francia hace un llamamiento[#Lyon] #AppelÀTémoins encontrar al hombre sospechoso de ser el perpetrador del ataque. Si tiene alguna información, llame al 197. #AidezNous, su testimonio puede ser determinante. pic.twitter.com/0ll02rJe34
— Tribuna Libre (@TribunaLibreES) 24. května 2019
Podezřelý balíček vybuchl na pěší ulici Victora Huga plné obchodů a restaurací okolo 17:30 SELČ. Mezi lidmi, které bomba obsahující hřebíky a šrouby zranila, je podle agentury AFP devět žen, včetně desetileté dívky, a čtyři muži. Většina z nich byla zraněna sklem z chladicího pultu, který exploze roztříštila. Jedenáct ze 13 zraněných bylo hospitalizováno, jejich zranění jsou ale pouze lehká, podle Collomba "zasaženy byly dolní končetiny".
Podle zdroje AFP byla náplň výbušniny v balíčku poměrně slabá, a tak nezpůsobila větší škody. Výbušnina byla odpálena na dálku.
Úřady v souvislosti s výbuchem posílily bezpečnostní opatření na veřejných místech.
Francie nezažila útok za pomoci nastraženého balíčku od prosince 2007, kdy se terčem stala jedna advokátní kancelář a dosud neobjasněný útok si vyžádal jednoho mrtvého a jednoho zraněného, připomněla AFP. Ale od přestřelky ve Štrasburku z loňského prosince, která si vyžádala pět mrtvých a 11 zraněných, platí ve Francie posílená bezpečnostní opatření, což svědčí o tom, že v očích úřadů teroristická hrozba trvá.
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
Související
Alžířan podezřelý z nastražení bomby v Lyonu odpřisáhl věrnost IS
Francouzská policie v koncích? Třetí den po útoku v Lyonu neví, kdo je pachatel
teroristický útok v Lyon (24. 5. 2019) , Francie , Terorismus
Aktuálně se děje
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
21. června 2026 18:37
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
21. června 2026 17:18
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák