Madrid - Španělská policie zahájila vyšetřování jednoho ze strojvedoucích vlaku, který ve středu večer vykolejil u města Santiago de Compostela na severozápadě země. Při nehodě zahynulo nejméně 80 lidí a nemocnice ošetřily 178 osob, uvedly úřady.
Podle prvních hypotéz vyšetřovatelů příčinou neštěstí zřejmě bylo více než dvojnásobné překročení povolené rychlosti v zatáčce poblíž Santiaga de Compostela. Podle ambasády ČR v Madridu nejsou mezi dosud známými oběťmi žádní Češi.
Premiér Mariano Rajoy, který před polednem dorazil na místo tragédie, oznámil, že v celém Španělsku vyhlásí třídenní státní smutek. "Nebudete sami," vzkázal viditelně dojatý Rajoy rodinám obětí. Rodák ze Santiaga de Compostela zároveň poděkoval místním lidem, kteří ve velkém pomáhali zachraňovat zraněné a stáli fronty v nemocnicích, aby mohli darovat nedostávající se krev. "Díky všem, je to velmi posilující," řekl.
Na místo tragédie dnes vyrazil rovněž španělský král Juan Carlos, který chce osobně vyjádřit zasaženým lidem svou účast. Událost jej "naplnila bolestí a smutkem", uvedl král v prohlášení.
Podle úřadů regionu Galicie byli již všichni zranění identifikováni, známa jsou také jména většiny z 80 mrtvých, národnost však nikoli. Nemocnice ošetřily celkem 178 lidí, z nichž 95 dosud zůstává v péči lékařů, uvedla galicijská ministryně zdravotnictví. V kritickém stavu je podle ní v současnosti 36 zraněných, z toho čtyři děti.
Podle českého konzula Jindřicha Kubovského zatím nejsou informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli čeští občané. "Zatím nemáme zprávy o mrtvých či zraněných z řad českých občanů. Mrtví ale doposud nebyli identifikováni všichni," upřesnil odpoledne konzul. Nikdo z Čechů se také zatím na ambasádu neobrátil s tím, že by ve vlaku cestoval jeho blízký.
Podle předběžných zpráv je mezi zraněnými několik Američanů a nejméně jeden Brit. Španělské ministerstvo zahraničí uvedlo, že mezi dosud identifikovanými mrtvými jsou nejméně tři cizinci.
Policisté začali vyšetřovat jednoho ze dvou strojvedoucích, kteří rychlovlak Alvia státní železniční společnosti Renfe řídili. Souprava jela z Madridu do města Ferrol na severozápadě Španělska. Všech 13 vozů vykolejilo. Podle společnosti Renfe přepravoval vlak 238 pasažérů.
Španělský list ABC označil za údajnou příčinu nehody příliš velkou rychlost. Alvia jezdí rychlostí až 250 kilometrů v hodině. U Santiaga de Compostela ale musí zpomalit kvůli řadě zatáček. Osudná zatáčka zhruba tři kilometry od nádraží v Santiagu je jednou z nejostřejších na trati a rychlost je zde omezena na 80 kilometrů v hodině. Deník El País s odvoláním na zdroje obeznámené s vyšetřováním uvedl, že vlak do zatáčky vjel rychlostí 190 kilometrů v hodině.
Potvrdil to údajně jeden ze strojvedoucích, kteří oba nehodu přežili bez vážnějších zranění. Strojvedoucí podle listu El País krátce po nehodě komunikoval vysílačkou s nedalekou stanicí: tvrdil, že má bolesti v zádech a není schopen dostat se z kabiny. "Doufám, že nebudou mrtví, protože bych je měl na svědomí," prohlásil údajně.
Nehoda je druhým nejhorším vlakovým neštěstím v Evropě za posledních dvacet let. Více obětí - 101 - si vyžádala jen nehoda německého rychlovlaku u města Eschede v červnu 1998. Ještě více lidí zemřelo na železnici, a to také ve Španělsku, v březnu 2004, tehdy ale šlo o sérii teroristických útoků se 191 mrtvými.
Související
Zatáčka je "nelidská", hájil se strojvůdce, který zabil 79 lidí
Tragédie rychlovlaku ve Španělsku: Padlo další obvinění. Kdo zabil 79 lidí?
Vlaková havárie /Santiago de Compostela 24.7.2013/
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
před 2 hodinami
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
před 3 hodinami
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
před 3 hodinami
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
před 4 hodinami
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
před 5 hodinami
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
před 6 hodinami
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
před 7 hodinami
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
před 7 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
před 9 hodinami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
včera
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
včera
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
včera
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
včera
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
Situace v Hormuzském průlivu se během dnešního dopoledne výrazně vyhrotila poté, co íránské Islámské revoluční gardy (IRGC) zahájily sérii útoků na nákladní lodě v této klíčové námořní oblasti. Britské středisko pro námořní obchodní operace (UKMTO), vedené britským královským námořnictvem, potvrdilo, že došlo k několika incidentům, při nichž byly zasaženy nejméně tři různé nákladní lodě.
Zdroj: Libor Novák