Řím - Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se kvůli nedávnému odsouzení za daňové úniky obrátil na Evropský soud pro lidská práva. Oznámil to dnes Berlusconiho tajemník Angelino Alfano. Expremiéra a mediálního magnáty italský nejvyšší soud začátkem srpna pravomocně odsoudil za daňové úniky a vedle ročního zbavení svobody mu kvůli tomu hrozí ztráta senátorského křesla a konec politické kariéry.
Stížnost zaslaná do Štrasburku "ukazuje, že Berlusconiho případ není uzavřen", řekl Alfano. Neuvedl, na jakém základě jeho odvolání spočívá, vyjádřil ale přesvědčení, že "na evropské úrovni dosáhne rozhodnutí o nevině, což dosud v Itálii nebylo možné".Berlusconiho právníci podle dřívějších informací napadají rozsudek za to, že porušuje článek, který stanoví, že nikdo nemůže být odsouzen za čin, který v době, kdy byl spáchán, nebyl trestný. Poukazují na to, že zákon, který Itálie přijala loni v prosinci a který umožňuje odejmout expremiérovi za pravomocné odsouzení senátorský post, vstoupil v platnost až po Berlusconiho pravomocném odsouzení.Italský nejvyšší soud 1. srpna potvrdil rozsudek v kauze Berlusconiho daňových úniků v době jeho působení v mediální společnosti Mediaset. Byl za to odsouzen ke čtyřletému vězení, tři roky z toho se ale vymazávají díky amnestii z roku 2006. Roční trest si vzhledem ke svému věku může odpykat v domácím vězení nebo veřejně prospěšnou prací. Součástí verdiktu je i pětiletý zákaz vykonávání veřejných funkcí, tady ale ještě nejvyšší soud nařídil revizi rozhodnutí.O Berlusconim začne v pondělí jednat italský Senát. Ten má rozhodnout, zda trojnásobnému premiérovi odejme členství v horní komoře parlamentu podle loňského zákona. Levicový předseda senátního výboru Dario Stefano listu Il Messagero řekl, že Senát může hlasovat o Berlusconim bez ohledu na jeho odvolání ke štrasburskému soudu.
Související
Prázdná senátní židle po Berlusconim se zaplní na podzim. Vláda vypsala volby
Berlusconi předal kontrolu nad impériem nejstarším dětem, vyplývá ze závěti
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 1 hodinou
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 2 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 3 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 4 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 4 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 6 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno včera
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
včera
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
včera
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
včera
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
včera
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
včera
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
včera
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
V časných pondělních ranních hodinách se Bejrútem opět rozlehl zvuk explozí, který vyhnal tisíce lidí z jejich domovů. Pro jednačtyřicetiletého dělníka Abu Yehya a jeho dva syny to byl děsivě známý scénář – podobnou evakuaci zažili teprve před osmnácti měsíci. Poté, co několik hodin bloudili ulicemi, se dozvěděli, že hnutí Hizballáh zaútočilo na Izrael v odvetě za zabití íránského nejvyššího vůdce, a Libanon se tak oficiálně ocitl v dalším válečném konfliktu.
Zdroj: Libor Novák