Lidé se bouří: Pryč s první romskou restaurací

Maribor - V Mariboru, druhém největším městě Slovinska, vzniká vůbec první romská restaurace v této balkánské zemi. Integrační projekt, který má pomoci zlepšit vztahy mezi Romy a většinovou společností, však u části obyvatel města narazil na odpor. Nyní podle agentury APA hrozí, že podnik neotevře včas, což by znamenalo vrácení části peněz, neboť na restauraci přispěly i fondy Evropské unie.

Slovinská média odpor asi stovky obyvatel Mariboru považují za příklad netolerance k Romům. Starosta Andrej Fištravec, původním povoláním sociolog, hovoří o xenofobii, za kterou stojí malá, ale hlasitá skupina lidí.

Odpůrci restaurace však tato obvinění odmítají a tvrdí, že ve čtvrti Magdalena, kde má provozovna být, je takovýchto podniků již příliš. Chtějí proto v místě, které patří městu, raději generační centrum. Z řad oponentů však podle APA rovněž zní, že "takováto restaurace" do blízkosti škol nepatří.

Fištravec ale odmítá ustoupit a restauraci chce otevřít stůj co stůj. Také namítá, že v budově, kde lokál bude, je dostatek místa i pro zmíněné generační středisko. V restauraci Romani Kafenava, která je koncipována jako sociální podnik, budou moci návštěvníci ochutnat tradiční romská jídla. 

V Mariboru žije odhadem asi 2000 Romů, kteří sem přišli z různých částí někdejší Jugoslávie. Nezaměstnanost mezi mariborskými Romy je obrovská. Ve městě je 18procentní nezaměstnanost, mezi Romy však činí 97 procent.

Většina romských receptur neoplývá masem, ale i tak je romský jídelníček velmi pestrý a nabízí řadu vděčných domáckých specialit. Některé známe a jíme, další si představíme. Romská kuchyně se liší podle původu. Některá jídla pocházejí z Balkánu, jiná z Uher nebo východu. Romové jídlo nikdy neohřívali. Jedli jen čerstvě uvařené. Přes svou chudobu zbytky vyhazovali, protože věřili, že je očichávají duše zemřelých. Příprava jídla měla přísná pravidla: Hospodyně měla mít při vaření dobrou náladu, na vaření a praní prádla se musely užívat odlišné nádoby. Někdy si nádobí lidé půjčovali. Mezi sebou bývali Romové pohostinní, píše iprima.cz.

Halušky jsou o nejobvyklejší jídlo slovenských Romů, které milují. Mají je rádi s bryndzou, se špekem, s kyselým zelím a s uzeným masem, s kuřetem, dokonce i s taveným sýrem. Romské halušky se nedělají z bramborového těsta, zato se podávají i jako příloha ke kuřeti na paprice (pravděpodobně jde o uherský vliv).

Lole bandurki jsou červené brambory obarvené paprikou. Je to dobré a levné jídlo. Potřebujeme brambory, hodně cibule nakrájené na kolečka, dvě lžíce sádla, mletou papriku (sladkou či pálivou) a sůl. Centimetrové plátky z oškrábaných syrových brambor orestujeme na sádle s cibulí, přidáme papriku a zalijeme vodou kousek nad brambory. Osolíme a vaříme odkryté do změknutí a odpaření vody.

Šinga je sladký závin, který často zdobí romský štědrovečerní stůl. Připravuje se ze tří placek z kynutého těsta, které se posypou cukrem a kakaem a pomažou máslem. Pak se svinou, upečou v troubě a popráší moučkovým cukrem.

Související

Více souvisejících

Romové Restaurace

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 8 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní

Zanedlouho budeme znát jméno nového prezidenta Spojených států. Proti zkušené právničce a viceprezidentce Kamale Harrisové z Demokratické strany se postaví republikánský exprezident a byznysmen Donald Trump.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy