Lidé se bouří: Pryč s první romskou restaurací

Maribor - V Mariboru, druhém největším městě Slovinska, vzniká vůbec první romská restaurace v této balkánské zemi. Integrační projekt, který má pomoci zlepšit vztahy mezi Romy a většinovou společností, však u části obyvatel města narazil na odpor. Nyní podle agentury APA hrozí, že podnik neotevře včas, což by znamenalo vrácení části peněz, neboť na restauraci přispěly i fondy Evropské unie.

Slovinská média odpor asi stovky obyvatel Mariboru považují za příklad netolerance k Romům. Starosta Andrej Fištravec, původním povoláním sociolog, hovoří o xenofobii, za kterou stojí malá, ale hlasitá skupina lidí.

Odpůrci restaurace však tato obvinění odmítají a tvrdí, že ve čtvrti Magdalena, kde má provozovna být, je takovýchto podniků již příliš. Chtějí proto v místě, které patří městu, raději generační centrum. Z řad oponentů však podle APA rovněž zní, že "takováto restaurace" do blízkosti škol nepatří.

Fištravec ale odmítá ustoupit a restauraci chce otevřít stůj co stůj. Také namítá, že v budově, kde lokál bude, je dostatek místa i pro zmíněné generační středisko. V restauraci Romani Kafenava, která je koncipována jako sociální podnik, budou moci návštěvníci ochutnat tradiční romská jídla. 

V Mariboru žije odhadem asi 2000 Romů, kteří sem přišli z různých částí někdejší Jugoslávie. Nezaměstnanost mezi mariborskými Romy je obrovská. Ve městě je 18procentní nezaměstnanost, mezi Romy však činí 97 procent.

Většina romských receptur neoplývá masem, ale i tak je romský jídelníček velmi pestrý a nabízí řadu vděčných domáckých specialit. Některé známe a jíme, další si představíme. Romská kuchyně se liší podle původu. Některá jídla pocházejí z Balkánu, jiná z Uher nebo východu. Romové jídlo nikdy neohřívali. Jedli jen čerstvě uvařené. Přes svou chudobu zbytky vyhazovali, protože věřili, že je očichávají duše zemřelých. Příprava jídla měla přísná pravidla: Hospodyně měla mít při vaření dobrou náladu, na vaření a praní prádla se musely užívat odlišné nádoby. Někdy si nádobí lidé půjčovali. Mezi sebou bývali Romové pohostinní, píše iprima.cz.

Halušky jsou o nejobvyklejší jídlo slovenských Romů, které milují. Mají je rádi s bryndzou, se špekem, s kyselým zelím a s uzeným masem, s kuřetem, dokonce i s taveným sýrem. Romské halušky se nedělají z bramborového těsta, zato se podávají i jako příloha ke kuřeti na paprice (pravděpodobně jde o uherský vliv).

Lole bandurki jsou červené brambory obarvené paprikou. Je to dobré a levné jídlo. Potřebujeme brambory, hodně cibule nakrájené na kolečka, dvě lžíce sádla, mletou papriku (sladkou či pálivou) a sůl. Centimetrové plátky z oškrábaných syrových brambor orestujeme na sádle s cibulí, přidáme papriku a zalijeme vodou kousek nad brambory. Osolíme a vaříme odkryté do změknutí a odpaření vody.

Šinga je sladký závin, který často zdobí romský štědrovečerní stůl. Připravuje se ze tří placek z kynutého těsta, které se posypou cukrem a kakaem a pomažou máslem. Pak se svinou, upečou v troubě a popráší moučkovým cukrem.

Související

Více souvisejících

Romové Restaurace

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

včera

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

včera

včera

včera

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

včera

29. září 2024 21:56

29. září 2024 21:11

Počasí, jaké způsobilo povodně, se může opakovat. Musíme změnit optiku, nabádá expert

Září přineslo do střední Evropy velmi deštivou epizodu, která způsobila povodně na rozsáhlém území. Vědci jsou přesvědčeni, že k extremitě jevu přispěla i klimatická změna. Expert ze Slovenska proto nyní nabádá, aby se změnila optika na problematiku velké vody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy