Atény - Osmašedesát procent řecké populace podporuje protesty proti úsporným opatřením vlády, 39 procent Řeků chce svůj odpor vyjádřit osobní účastí na protestech. Plyne to z v sobotu zveřejněného průzkumu řeckého deníku Kathimerini, o němž informovala agentura Reuters.
Respondenti odpovídali na otázku, zda souhlasí s úsporami, k nimž přistoupila řecká vláda výměnou za příslib zahraniční finanční pomoci. Výsledky ukázaly, že s úsporami zahrnujícími snížení mezd a penzí nesouhlasí dvě třetiny dotazovaných. V rámci průzkumu provedeného pro deník Kathimerini bylo osloveno 527 osob.
Průzkum se uskutečnil 4. května, den před masovým pochodem centrem Atén. Při následných nepokojích tři osoby uhořely v budově zapálené Molotovovým koktejlem.
Na konkrétněji položené dotazy zmiňující i následky jednotlivých variant Řekové odpovídají o něco smířlivěji. V průzkumu společnosti ALCO pro nedělník Proto Thema na otázku "Souhlasíte s programem EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF), jehož cílem je zachránit zemi, nebo jste pro jeho odmítnutí, což sebou nese riziko bankrotu? odpovědělo souhlasně 54,2 procenta respondentů. Téměř přesná třetina Řeků se vyjádřila pro samostatný postup země s rizikem bankrotu.
ALCO se dále dotazoval: „Domníváte se, že ekonomická krize by se měla řešit většími úsporami, nebo mohutnějšími stávkami a protesty?“ Pro větší oběti se vyslovilo 51,4 % osob, přičemž protesty jako řešení vidí 28 procent dotazovaných.
Proti průzkumu publikovanému agenturou ALCO před dohodou Papandreuovy vlády s EU a MMF se poměr odpovědí výrazně změnil. Tehdy chtělo do ulic vyrazit 51,3 procenta Řeků a s přijetím bolestivých opatření bylo srozuměno jen 33,1 procenta respondentů.
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Nechápu, co děláš s Grónskem, napsal Macron Trumpovi. Ten mu pohrozil obřím clem na víno
před 1 hodinou
Z Trumpova „šílenství“ není návratu, obává se Evropa. Zvažuje náhradu NATO, bez USA s Ukrajinou
před 2 hodinami
Cesta zpět už neexistuje, řekl Trump Ruttemu o Grónsku. Pak zveřejnil mapu Kanady s vlajkou USA
před 2 hodinami
Projev obrovské hlouposti, nepochopitelný akt slabosti... Trump tvrdě kritizuje krok, který sám podpořil
před 4 hodinami
Počasí a sníh. Meteorologové vysvětlili, co se změnilo v posledních dnech
včera
Český lev představil nominované. Ceny budou předány za dva měsíce
včera
Fico se s Trumpem bavil o EU. Podle obou politiků je v hluboké krizi
včera
Smrt ženy v Jičíně. Podezřelým je cizinec, s partnerkou měl hádku
včera
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
včera
Vémolu na kauci propustili z vazby. Podíl na trestné činnosti nadále odmítá
včera
Zlomový okamžik ve válečnictví nastal před 115 lety. Letadlo přistálo na lodi
včera
Výhled počasí do poloviny února. Meteorologové očekávají další sněžení
včera
Experti kroutí hlavou. Ani oni netuší, proč vlastně Trump potřebuje Grónsko
včera
Norsko smetlo Trumpův dopis ze stolu: My o Nobelově ceně nerozhodujeme, vzkázalo
včera
Zemřel známý herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič
včera
Vláda odmítla zálohování PET lahví a plechovek, schválila Den české vlajky
včera
"Koupil jsem si glóbus za 15 tisíc, abych viděl, kde je." Babiš se odmítl postavit za Grónsko
včera
Střelba v Chřibské měla vztahový motiv. Útočník střílel na policisty, pak si vzal život
včera
Trump pozval Putina do Rady míru, která má dohlížet na Pásmo Gazy
včera
Větrné počasí trvá. Meteorologové prodloužili výstrahu
Větrné počasí bude v Česku pokračovat až do půlky pracovního týdne. Vyplývá to z aktuálního znění výstrahy na silný vítr, jejíž platnost Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) prodloužil do středečního rána. Vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti až 80 kilometrů za hodinu.
Zdroj: Jan Hrabě