Záhadný Čech v Oslu: Norové řekli nalezenci s amnézii jeho jméno. Jak reagoval?

Oslo - Norská policie dnes muži se ztrátou paměti, který byl nalezen v prosinci v metropoli Oslu, sdělila jeho pravděpodobné pravé jméno a ukázala mu fotografie jeho předpokládaných rodičů žijících v České republice. U dotyčného to ale nevyvolalo žádné vzpomínky na minulost, napsal norský list Dagbladet. Norská televize NRK uvedla, že muž má velké obavy z útočníků, kteří mu způsobili minulý rok zranění. Změnil proto svůj vzhled.

Nalezený muž se společně se svou advokátkou Cathrine Gröndahlovou dnes dopoledne sešel na delším setkání s norskými policisty. Ti mu předali podrobnější informace o jeho možné totožnosti, včetně podobizen jeho údajných rodičů. "Nepodnítilo to ve mně žádné vzpomínky. Jsem tím trochu zklamaný. Doufám však, že se to změní, až se s nimi setkám," prohlásil muž, který rozumí pěti jazykům včetně češtiny a říká si "John Smith".

Po dnešním dopoledním setkání s policií se zdál být již více přesvědčený. "Jsem mile překvapen, že policisté přišli s tak jistým tipem po pouhých dvou dnech. Obával jsem se, že reakce (veřejnosti) nebudou seriózní," podotkl muž podle deníku Verdens Gang. "Policisté mi řekli, že jsou si téměř stoprocentně jistí tím, že to jsou moji rodiče. Jediné, co zbývá, je provést testy DNA," dodal muž. 

Psali jsme: Záhadný cizinec z Oslo má být Čech. Poznali ho rodiče? Tajemný muž zaměstnává norskou policii. Mluví česky, své jméno však nezná  

Muž ve věku mezi 20 a 30 lety byl nalezen v norské metropoli Oslu 14. prosince ve sněhové závěji. Byl bez dokladů a na těle měl četná poranění. Norská policie v úterý zveřejnila jeho fotografii ve snaze dozvědět se o dotyčném více.

Od úterý norští policisté získali z Norska i několika dalších zemí tipy, které by mohly pomoci při odhalení totožnosti neznámého muže. "Některé z těchto tipů jsou velmi zajímavé. Nyní se tyto tipy snažíme prověřit," řekl vyšetřovatel Sturla Henriksbö televizi NRK.

Muž žije v Norsku již čtyři měsíce, stále si ale prý na nic ze svého předchozího života nevzpomíná. "Nikoho tady neznám, jsem zoufalý, bojím se a nepřeji si nic jiného než se dostat z této situace," sdělil telefonicky norské televizi.

Sám se domnívá, že by mohl pocházet z Česka, protože právě češtině rozumí nejlépe. "Rozumím také polsky, slovensky a rusky. Ale přemýšlím a sním v angličtině," dodal muž.

Poslední měsíce popsal John jako "peklo". Norská veřejnoprávní televize NRK uvedla, že muž zásadně změnil svůj vzhled a nyní se jen málo podobá člověku na fotografii zveřejněné v médiích. Mimo jiné prý ubyl na váze a změnil účes. Svou stávající podobu publikovat prý nechce, protože se bojí útočníků, kteří ho napadli. Muž již dříve řekl, že byl okraden, zdrogován, zřejmě delší dobu svázán a také se patrně stal terčem sexuálního útoku.

Související

Tento muž hovoří pěti jazyky včetně češtiny. Nemůže si však vzpomenout, kdo je.

Čecha nalezeného v Norsku tamní policie vyšetřovat nebude

Oslo/Praha - Norská policie přerušila vyšetřování případu českého nalezence, jenž tvrdí, že trpí ztrátou paměti. Informoval o tom dnes server iDnes.cz citující představitele policie v norské metropoli. Vyšetřovatelé prý nenašli žádné důkazy nasvědčující tomu, že by se 36letý Michal P. stal obětí trestného činu.
Tento muž hovoří pěti jazyky včetně češtiny. Nemůže si však vzpomenout, kdo je.

Čech nalezený v Norsku se vrátil do ČR

Oslo - Čech trpící ztrátou paměti, který byl nalezen v prosinci v norské metropoli Oslu, se podle norských médií vrátil do České republiky. Přicestoval sem, aby si vyřídil nové doklady. Ve vlasti ale nechce setrvat dlouho, bojí se prý útočníků, kteří ho minulý rok napadli.

Více souvisejících

Čech s amnésií (Norsko duben 2014) norsko

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

"Proč nemluví o válce a ponižuje Evropu?" Lídři ostře kritizují Vance za jeho výroky o demokracii

Viceprezident Spojených států JD Vance vyvolal na Mnichovské bezpečnostní konferenci vlnu kritiky poté, co přirovnal současné evropské lídry k autokratům z období studené války a zpochybnil stav svobody slova na kontinentu. Jeho slova pobouřila řadu evropských představitelů, kteří mu podle The Guardian vzkázali, že jeho zásah do vnitřních záležitostí evropských států je „nepřijatelný“.

před 1 hodinou

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Vance přirovnal evropské lídry k tyranům z dob studené války. Ti konečně zareagovali

Viceprezident Spojených států JD Vance v pátek na Mnichovské bezpečnostní konferenci ostře kritizoval evropské politické elity a přirovnal jejich současné kroky k represivním režimům, které ovládaly část kontinentu během studené války. Podle něj Evropa stále více upouští od základních demokratických principů a uchyluje se k metodám, které kdysi sama odsuzovala.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Papež František a Robert Fico

Papež František se po jednání s Ficem nechal hospitalizovat

V pátek dopoledne přijal papež František na audienci premiéra Slovenské republiky Roberta Fica. Setkání se odehrálo ve Vatikánu a bylo zaměřeno na bilaterální vztahy mezi Svatým stolcem a Slovenskem, přičemž se diskutovalo o otázkách sociální soudržnosti, rodinné politiky a vzdělávání. Následně by papež hospitalizován v nemocnici.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Německu setkal se svým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem

Steinmeier vystoupil na konferenci s nezvykle tvrdým projevem. I vy budete potřebovat spojence, vzkázal USA

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier na mnichovské bezpečnostní konferenci pronesl důrazný projev, ve kterém se zaměřil na budoucnost německé politiky, evropskou bezpečnostní architekturu a stav liberální demokracie. Během svého vystoupení se několikrát kriticky vymezil vůči nové administrativě prezidenta Donalda Trumpa a varoval před hrozbami, které by mohly destabilizovat současný světový řád.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Evropská unie, ilustrační foto

EU na prahu finanční revoluce: Čekají nás celoevropské daně?

Evropská unie stojí před zásadní změnou své rozpočtové politiky. Klíčovým cílem je zjednodušení financování prostřednictvím menšího počtu cílených programů a posílení příjmů z vlastních zdrojů. Nejaktivněji se do debaty zapojuje Španělsko, které prosazuje zavedení celoevropských daní a až dvojnásobné navýšení rozpočtu pro léta 2028-2034.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Příměří mezi Izraelem a Hamásem může zkolabovat. Experti pro EZ varují před Trumpovými návrhy

Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na obnovu Pásma Gazy, který zahrnuje přesídlení palestinských obyvatel do Egypta a Jordánska, vyvolal silný odpor arabských zemí. Situace v regionu je napjatá, egyptský prezident dokonce varoval před válečným stavem. Příměří mezi Hamásem a Izraelem se hroutí a roste obava, že by mohlo dojít k dalšímu eskalování konfliktu. Experti pro EuroZprávy.cz upozornili, že Trumpovy radikální návrhy mohou získat na aktuálnosti, a varují před možnými důsledky pro celý Blízký východ.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Teploty klesnou až na -11 stupňů

O víkendu zasáhne Česko pořádná zima. Zatímco noční teploty klesnou až na -11 stupňů, během dne se nemusí vůbec oteplit nad nulu, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy