AfD ve vládě? Podle poloviny Němců se tak stane do deseti let, ukázal průzkum

Téměř polovina Němců je přesvědčena, že pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) se v příštích deseti letech dostane do vlády na zemské nebo dokonce celoněmecké úrovni. Ukázal to průzkum institutu YouGov, který vznikl poté, co byl minulý týden ministerský předseda v Durynsku zvolen i hlasy AfD.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

AfD (Alternativa pro Německo)
doporučujeme

S účastí AfD, v níž postupně sílí národovecké křídlo, na vládě v příštích deseti letech počítá 48 procent Němců. O tom, že se tak nestane, je přesvědčeno 29 procent dotázaných.

Zhruba čtvrtina obyvatel spolkové republiky - 26 procent - má podle průzkumu za to, že účast AfD na vládě v některé ze 16 spolkových zemí je v pořádku, 19 procent by jich nemělo problém ani se zapojením protiimigrační strany do celoněmecké vlády. Většina Němců - 59 procent - ale nadále jakoukoli účast AfD na vládě odmítá. Průzkumu YouGov se uskutečnil od 7. do 9. února a zahrnoval 2074 respondentů.

Ve východoněmeckém Durynsku byl ve středu 5. února ministerským předsedou překvapivě zvolen Thomas Kemmerich (FDP). Hlasovali pro něj jeho svobodní demokraté, CDU kancléřky Angely Merkelové a zástupci AfD, které v Durynsku vede radikální Björn Höcke.

Hlasování vzbudilo prudké reakce a například Merkelová ho označila za neodpustitelné. Kemmerich na funkci během pár dnů rezignoval a opuštění své funkce v pondělí oznámila také šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, které se nepodařilo durynské křesťanské demokraty přesvědčit o tom, aby při volbě ministerského předsedy hlasovali jinak.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama