AstraZeneca kvůli mutacím zatím dodá méně vakcíny

Britsko-švédský výrobce "oxfordské" vakcíny AstraZeneca upozornil Evropskou komisi, že dodávky jeho očkovací látky budou nižší, než byl původní předpoklad. Jako důvod společnost uvedla úpravy preparátu v souvislosti s novými mutacemi koronaviru. Informovaly o tom dnes německý deník Bild a rakouský zpravodajský portál oe24.

Sídlo české pobočky společnosti AstraZeneca
doporučujeme

Bild s odvoláním na informace z firemních kruhů sdělil, že AstraZeneca Evropskou komisi informovala o tom, že po schválení její vakcíny Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA), jež se očekává do konce ledna, bude zpočátku schopna dodávat podstatně menší množství této látky, než se předpokládalo.

Podle portálu oe24.at firma uvedla, že oxfordští vědci vakcínu znovu upravují, aby byla účinná i proti novým mutacím koronaviru. Pro Rakousko to znamená, že místo plánovaných dvou milionů dodávek jich do března dostane jen 500.000 až 600.000.

Německo by podle Bildu mělo letos od společnosti AstraZeneca dostat 56,5 milionu dávek vakcíny. Zda se toto plánované množství sníží a případně o kolik, list nenapsal.

Jak Bild, tak oe.24 v této souvislosti připomínají, že problémy s krácením dodávek jsou také u očkovací látky firem Pfizer a BioNtech. Společnosti uvedly, že jejich vakcína by podle prvních testů měla být účinná proti zatím zjištěným mutacím, nicméně její dodávky budou zatím nižší, než se počítalo, kvůli přípravě na zvýšení výrobních kapacit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama