AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím Evropské unie méně vakcíny, než se obě strany dohodly. Po jednání s vedením firmy to uvedla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová, podle níž chce unijní exekutiva vědět, kde jsou dávky vakcíny slíbené členským zemím. Brusel bude chtít od výrobců očkovacích látek sídlících v EU vědět, kolik vakcíny se chystají vyvézt mimo unii, dodala komisařka.

Sídlo české pobočky společnosti AstraZeneca
doporučujeme

Britsko-švédský výrobce takzvané oxfordské vakcíny sdělil v pátek komisi, že v první fázi dodá menší množství preparátu než předpokládá dohoda. Firma to vysvětlila údajnými novými úpravami přípravku v souvislosti s koronavirovými mutacemi.

Některé členské státy vzápětí vyzvaly komisi, aby problém s omezenými dodávkami řešila. Kyriakidisová o víkendu napsala firmě kritický dopis a dnes s jejím vedením probírala okolnosti omezených dodávek, které budou podle zdroje agentury Reuters do konce března nižší o 60 procent proti původní dohodě. Do konce třetího měsíce roku by tak unijní země měly dostat celkem kolem 30 milionů dávek.

"Evropská unie předfinancovala vývoj vakcíny a její výrobu a teď chce vidět výsledky... A chceme, aby byla smlouva plně dodržena," uvedla dnes Kyriakidisová s tím, že ji dnešní vysvětlení firmy neuspokojilo a večer bude s jejím vedením hovořit znovu.

O podobném omezení dodávek vakcíny AstraZeneca mluvili v posledních dnech i politici mimoevropských zemí jako Austrálie či Thajsko.

Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) by mohla již tento pátek oxfordskou vakcínu podmínečně schválit pro využití v EU. AstraZeneca by se tím po firmách Pfizer/BioNTech a Moderna stala třetím výrobcem, jehož látku budou země k očkování proti covidu-19 používat. Komise pro unijní země zajistila celkem 300 milionů dávek této vakcíny.

Problémy se v průběhu ledna objevily i v případě dodávek firmy Pfizer, která na několik týdnů snížila množství směřující do unijních států s odvoláním na rozšiřování výrobní kapacity. Podle Kyriakidisové bude komise požadovat, aby firmy vyrábějící vakcíny v EU napříště oznamovaly své plány jejich exportu do mimounijních států.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii stoupají bilance nakažených, někde zpřísní restrikce

04.03.2021 18:23 V Itálii v posledních dnech stoupají počty lidí, kteří se nově nakazili koronavirem, a větší tlak…

EK chce, aby firmy sdělovaly, kolik platí mužům a ženám

04.03.2021 17:07 Aktualizováno Rozdíly v mzdách a platech, které dostávají muži a ženy za srovnatelnou práci v zemích Evropské…

Bavorsko prodloužilo karanténní nařízení, dotkne se i Česka

04.03.2021 15:52 Nejméně do 28. března prodlužuje Bavorsko karanténní nařízení, které omezuje vstup do země z…

ONLINE: Rozvolňovat se podle Babiše po třech týdnech nebude. Čínskou a…

04.03.2021 15:28 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama