AstraZeneca nenašla spojitost mezi svou vakcínou a sraženinami

Společnost AstraZeneca dnes oznámila, že zhodnotila údaje o 17 milionech osob z Evropské unie a Británie naočkovaných její vakcínou proti covidu-19 a nenašla žádné důkazy o spojitosti mezi očkovací látkou a zvýšeným rizikem tvorby krevních sraženin. Informovala o tom agentura Reuters. Řada evropských zemí pozastavila očkování vakcínou AstraZeneky kvůli podezření na její možné vedlejší účinky.

Vakcína AstraZeneca
doporučujeme

"Pečlivé zhodnocení veškerých dat o bezpečnosti více než 17 milionů lidí naočkovaných v Evropské unii a v Británii vakcínou proti covidu-19 AstraZeneky neprokázalo zvýšené riziko plicní embolie, hluboké žilní trombózy či sníženého množství krevních destiček v jakékoli věkové skupině, u jakéhokoli pohlaví, jakékoli šarže, či v určité zemi," uvedla firma ve vyjádření.

Irsko se dnes stalo zatím poslední zemí, která doporučila dočasně přerušit očkování vakcínou od AstraZeneky. Jako důvod uvedlo případy z Norska, kde byli hospitalizováni tři nedávno očkovaní zdravotníci s krvácením, krevními sraženinami a nízkým počtem krevních destiček.

Dánsko a Norsko pozastavily očkování látkou od AstraZeneky již ve čtvrtek a brzy je následovaly další země jako Bulharsko, Rumunsko, Island či Thajsko. Rakousko s Itálii přestaly kvůli podezření na nežádoucí vedlejší účinky používat některé šarže vakcíny.

Očkovací látky AstraZeneky, kterou firma vyvinula ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, se ve čtvrtek zastala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) s tím, že v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že za případy krevních sraženin stojí očkování. Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisová v pátek označila přípravek za excelentní a dodala, že není důvod ho nepoužívat.

V Česku se proti covidu očkuje vakcínou AstraZeneky a také přípravky firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve čtvrtek informoval, že se v ČR nepoužívají šarže vakcíny AstraZenecy, které přestalo používat Dánsko či Norsko.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 12:23 Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Na Slovensku v únoru znovu výrazně přibylo úmrtí

13.04.2021 10:47 Na Slovensku v únoru, kdy země čelila silné druhé vlně koronavirové nákazy, zemřelo o téměř tři…

V Německu za poslední den přibylo 10.810 nakažených koronavirem a 294 úmrtí

13.04.2021 08:36 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 10.810 nových případů nákazy koronavirem a 294 dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama