Británie má nový plán ohledně irské pojistky? Johnson spekulace popírá

Británie nenavrhuje v rámci své představy o takzvané irské pojistce vytvoření celních stanovišť několik kilometrů od hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. V rozhovoru se zpravodajskou společností BBC to dnes řekl britský premiér Boris Johnson, čímž popřel zprávy médií v Irsku a Británii o plánu Londýna na úpravu brexitové dohody. Později Johnson řekl britskému tisku, že kvůli celním kontrolám na ostrově po ochodu Británie z Evropské unie nemusí vzniknout nová infrastruktura a šanci na dohodu s EU označil za dobrou.

Podle irské vlády je načase, aby Britové předložili "seriózní nabídku". Irský premiér Leo Varadkar dnes nicméně podle agentury Reuters uvítal, že Londýn nechce vytvořit celní stanoviště. Do platného termínu brexitu zbývá 30 dní a Londýn zřejmě návrh na vyřešení sporu kolem irské pojistky odhalí v nejbližších dnech. Podle Johnsona by mohla být jedním z řešení dohoda mezi dovozci a vývozci a celní kontroly prováděné na jedné ze stran. Británie je podle něj v této otázce "velmi flexibilní".

Mechanismus známý jako irská pojistka je nejspornější částí již dojednané "rozvodové" dohody, kterou britský parlament třikrát odmítl. Vychází ze závazku obou stran, že na severu Irska ani po odchodu Británie z Evropské unie nebude klasická hranice, která by mohla ohrozit tamní mírový proces. Pro tvrdé jádro zastánců brexitu je však aktuální verze pojistky nepřijatelná, neboť její aplikace by mohla znamenat dlouhodobé setrvání Británie v bezcelní zóně EU. Premiér Johnson ji označuje za "antidemokratickou" a požaduje přepracování tohoto opatření.

Podle irské zpravodajské společnosti RTÉ v rámci jednání o nahrazení pojistky Londýn navrhl vytvoření sítě "celních center", která by se nenacházela přímo na hranici, ale zhruba deset kilometrů od ní na té či oné straně. RTÉ neuvedla, zda tento bod bude součástí definitivního britského plánu, její informace ale nasvědčují tomu, že jde o klíčový prvek předběžných dokumentů, které britští vyjednavači předložili ve druhé polovině září.

Johnson ale dnes odmítl, že by kontrolní stanoviště nedaleko irské hranice měla být zahrnuta v oficiální vyjednávací pozici.

Deník The Daily Telegraph ale s odvoláním na nejmenované vysoce postavené zdroje informaci RTÉ potvrdil s tím, že celní hranice mezi Irskem a Severní Irskem je součástí finálního britského plánu. Podle autora článku Petera Fostera je takový návrh těžko slučitelný s garantováním platnosti Velkopáteční dohody z roku 1998, která ukončila sektářské násilí v Severním Irsku. "Jen někdo, kdo žil poslední tři roky pod zemí, by si mohl myslet, že tohle má sebemenší šanci na přijetí ze strany EU nebo irské vlády," dodal na twitteru Foster.

BREAKING: the UK has proposed a string of "customs clearance centres" on both sides of the Irish border as a key part of its plan to replace the backstop, RTE News understands. The "centres", effectively customs posts, would be located between 5-10 miles "back" from the border.

— Tony Connelly (@tconnellyRTE) September 30, 2019

Johnson od nástupu do čela britské vlády zdůrazňuje, že kontroly na hranici mezi Irskem a Severním Irskem nezavede. Z jeho dnešních slov ale vyplývá, že počítá s kontrolami na jiných místech na irském ostrově.

Irská vláda na vývoj reagovala už v noci na dnešek, když ministr zahraničí Simon Coveney označil předběžné britské návrhy za plán odsouzený k nezdaru.

Británie chce nové podmínky svého odchodu z unie dojednat na summitu EU 17. a 18. října. Podle britských médií Johnson představí definitivní plán nahrazení kontroverzní pojistky ještě tento týden. Předběžné návrhy už dříve Dublin i Evropská komise označily za nedostačující.

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Simon Coveney (irský ministr) Velká Británie irsko Sinn Féin (irská nacionalistická strana)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy