Den před zpřísněním režimu: Jaká je situace na německých hranicích?

Před zpřísněním režimu na německých hranicích s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko je doprava mimořádně klidná. Mluvčí spolkové policie v Pasově dnes agentuře DPA řekl, že je provoz na hraničních přechodech s Českem menší než v jinou sobotu. Německo bude od neděle Českou republiku a Tyrolsko považovat za oblasti s vysokým výskytem koronavirových mutací.

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

"Dostáváme mnoho dotazů od občanů, kteří si nejsou jisti a chtějí vědět, jak to bude dál," řekl mluvčí pasovského útvaru spolkové policie, která má na starosti ostrahu hranic. Ani pendleři podle něj dnes přes česko-bavorskou hranici téměř nepřejíždějí.

Do Německa budou moci od neděle za prací dojíždět jen ti Češi, kteří pracují ve zdravotnictví. Sasko v pátek uvedlo, že vedle zdravotníků umožní vstup také pracovníkům v zemědělství. Bavorsko dosud žádné výjimky neurčilo, podle místních médií se ale i tam chystá výjimka pro zemědělce.

Klid dnes ráno panoval kromě česko-bavorské hranice také na hranici Bavorska s Tyrolskem. Přes hraniční přechod Kiefersfelden jihovýchodně od Mnichova nejezdila podle mluvčího útvaru spolkové policie v Rosenheimu téměř žádná auta. "I kamionová doprava je plynulá," uvedl.

Policisté na hranicích kontrolují dodržování pravidel proti šíření koronaviru již několik dní. Na některých vedlejších silnicích vznikla kontrolní stanoviště. "Není to tak, že bychom zastavovali každé auto, ale do každého vozu nahlížíme," uvedl dnes mluvčí rosenheimského útvaru.

Od neděle bude ale podle něj situace výrazně odlišná. "S největší pravděpodobností budeme kontrolovat každé auto a zjišťovat, zda má osazenstvo negativní test," řekl.

Německo o půlnoci zařadí Českou republiku a Tyrolsko na seznam zemí s vysokým výskytem mutací viru SARS-CoV-2. Obnoví se tak stálé hraniční kontroly. Vstup do země budou mít povolen jen němečtí občané, lidé, kteří v Německu žijí, a vybrané skupiny pendlerů. Nezbytný bude ke vstupu do Německa negativní test na koronavirus, který budou muset předložit i pracovníci nákladní dopravy či tranzitující osoby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama