EU sleduje krizi ve východním Středomoří. Sankce vůči Turecku nejsou vyloučené, řekl Petříček

Evropská unie nevylučuje potrestání Turecka sankcemi za jeho průzkum těžby ve východním Středomoří. Dnes to po konci dvoudenního neformálního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie prohlásil šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Činnost Turecka považují Kypr a Řecko za porušení suverenity, s čímž ale Ankara nesouhlasí.

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Dohodli jsme se na dalším postupu. Na návrh našich partnerů z Kypru může být doplněn seznam cílených sankcí proti konkrétním osobám," řekl Petříček.

Odkázal tak na stávající sankční seznam, kterým unie trestá osoby podílející se na nelegální těžbě. Poznamenal, že mezi unijními ministry zahraničí panuje shoda na několika jménech, která by na listinu mohla být doplněna.

zdroj: YouTube

"Další kroky v případě, že Turecko neukončí své jednostranné využívání sporných vod, přijme Evropská rada, která bude svolána v polovině září," dodal Petříček k připravovanému summitu šéfů unijních států a vlád.

Turecko mezi Krétou a Kyprem provádí průzkum nalezišť ropy a zemního plynu, což Řecko považuje za narušení své suverenity. Ankara porušení mezinárodního práva popírá a jako doprovod průzkumné lodi vyslala vojenská plavidla. Řecko v reakci uspořádalo námořní manévry, ke kterým se připojily Francie, Itálie a Kypr. EU se snaží situaci uklidnit a vyzývá k rozhovorům mezi Aténami a Ankarou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Navalnyj na instagramu popisuje svůj stav, prošel se po schodech

19.09.2020 12:25 Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední…

Koronavirus: Počet nakažených v Německu mírně vzrostl, nový rekord hlásí…

19.09.2020 12:06 Aktualizováno V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama