Eurokomisař Margaritis Schinas odpovědný za podporu evropského způsobu života požaduje svolání krizového jednání ministrů vnitra unijních zemí k aktuální složité uprchlické situaci na turecko-řecké hranici. Schinas dnes oznámil na twittteru, že k uspořádání schůzky vyzval Chorvatsko, které aktuálně unii předsedá.
"Včera v noci jsem kontaktoval chorvatské předsednictví EU a vicepremiéra Davora Božinoviče, abych požádal o mimořádnou schůzku ministrů vnitra," oznámil Schinas. Dodal, že o situaci jedná také s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Ta sdělila, že prioritou je, aby Řecko a sousední Bulharsko mělo plnou podporu unie.
Šéf evropských lidovců v Evropském parlamentu Manfred Weber podle agentury DPA kritizoval unijní státy, že v uprchlické politice selhaly a opět nechaly Řecko na holičkách. "Unijní státy hodně dlouho diskutovaly," řekl Weber. "Nyní je třeba dát zelenou tomu, aby Evropa přikročila k činům. Řecko a Turecko potřebují naši podporu," uvedl a dodal, že Evropský parlament je již dlouho připraven a na státy čeká.
K vnější hranici EU s Tureckem zamířily desítky tisíc běženců. Stalo se tak poté, co Ankara oznámila, že hranici otevírá. Turecko, které od začátku občanské války v Sýrii, dosud přijalo téměř čtyři miliony uprchlíků. Podle dohody s EU Turecko běžence do Evropy nepouštělo, nyní se ale praxi rozhodlo ukončit.
Související
Změna v eurokomisi: Portfolio spojené s migrací se přejmenuje, na nátlak levice
Margaritis Schinas , EU (Evropská unie) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 1 hodinou
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 2 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 3 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
včera
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
včera
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
včera
Dva mrtví v Plzni. Policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi
včera
Obchody se o Velikonocích uzavřou na den. Zákon mluví jasně
včera
Po Irech porazili na penalty i Dány. Češi po 20 letech postoupili na fotbalové mistrovství světa
včera
Navrátíme Írán do doby kamenné, řekl Trump. Válka pro tuto chvíli pokračuje
Americká armáda velmi brzy dokončí operaci v Íránu, protože dosáhla ohromujících vítězství, řekl americký prezident Donald Trump v ostře sledovaném projevu. Řeč trvala celkem 19 minut. Konflikt podle jeho slov potrvá ještě nižší jednotky týdnů. Trump také znovu pohrozil Teheránu útoky na elektrárny a ropná zařízení, pokud nedojde k dohodě.
Zdroj: Lucie Podzimková